Клубът на супербогатите в света вече има 15 членове с рекордно състояние в историята общо състояние над 2,2 трлн. долара, благодарение на изкуствения интелект, бизнеса с луксозните стоки и геополитическите промени, според индекса на милиардерите на Bloomberg.
Общото им нетно богатство е нараснало с 13% тази година (с около 253 млрд. долара) до 2,2 трлн. долара, изпреварвайки темпа на инфлацията и световните фондови пазар. Членовете на клуба на супербогатите притежава близло 1/4 от общото състояние на 500-те най-богати хора в света.
ОЩЕ: Мегаполис регистрира най-бързия растеж на милионерите в световен мащаб
Въпреки че състоянието на всеки един от 15-те супербогати е надвишавало 100 млрд. долара и преди, това е първият път, когато богатството на всички тях е над този праг. Наследницата на L'Oreal SA Франсоаз Бетанкур Майерс, основателят на Dell Technologies Inc. Майкъл Дел и мексиканският милиардер Карлос Слим достигнаха прага от 100 млрд. долара през последните 5 месеца, а някои се колебаеха около това ниво, преминавайки го многократно.
Снимка: iStock
Бетанкур Майерс стана първата жена, натрупала 12-цифрено състояние към декември 2023 г., след като акциите на луксозната козметична компания отчетоха най-добрата си година от 1998 г. 70-годишната Бетанкур Майерс беше на 14-то място в индекса на Bloomberg с нетно състояние от 101 млрд. долара към края на 2023 г., като към днешна дата то спадна към 99,9 млрд. долара.
Богатството на 59-годишният Майкъл Дел наскоро достигна границата от 100 млрд. долара, след като търсенето на оборудване, свързано с изкуствения интелект, повиши цената на акциите на Dell Technologies до рекордни нива. Сега той е 11-и в индекса на богатството на Bloomberg със състояние от 113 млрд. долара.
ОЩЕ: Държавите, в които живеят най-много милиардери
Друг нов член на елитния Клуб на супербогатите е 84-годишният Карлос Слим, който е на 13-о място със 106 млрд. долара. Най-богатият човек в Латинска Америка добави около 28 млрд. долара към нетното си състояние през 2023 г. на фона на бума на мексиканското песо, което помогна за увеличаване на акциите на компании в неговата бизнес империя, които варират от строителство до менажиране на ресторанти и магазини.
Снимка: iStock
Има и стари имена, които се завръщат в клуба на супербогатите. 61-годишният Гаутам Адани наскоро се завърна в елитната група, след като атака от продавачи на „къси“ позиции на акции на неговата водеща компания Adani Enterprises Ltd. го накара да загуби повече от всеки друг от богатството си през 2023 г.. Акциите Adani Enterprises Ltd. обаче отново се повишиха, тъй като глобалните инвеститори все повече се фокусират върху бизнеса в Индия.
ОЩЕ: В какво най-богатите 0,001% в света влагат парите си?
Начело на елирния клуб е основателят и главен изпълнителен директор на LVMH – 75-годишния Бернар Арно с нетна стойност на богатство от 221 млрд. долара. Най-голямата част от неговото богатство идва от дела му във водещия в света производител на луксозни стоки.
Основателят на Amazon.com Inc, 60-годишният Джеф Безос, е на второ място с нетно богатство 206 млрд. долара, благодарение на собствеността си върху най-големия онлайн търговец на дребно в света. 52-годишният изпълнителен директор на Tesla Inc. Илон Мъск има нетно състояние от 188 млрд. долара и се нарежда на трето място в индекса. Неговото богатство, което обаче намаля с над 40 млрд. долара тази година, се състои главно от дела му в най-високо оценения производител на автомобили в света.