Светът все по-уверено навлиза в дигиталната епоха, а иновациите са навсякъде около нас. Българската икономика често е подценявана, щом стане дума за иновации. Мнозина смятат, че тя не е достатъчно модерна и не произвежда продукти с висока добавена стойност.
Още: С всяко поколение, все по-добри: LONA est VIA и Peugeot 408
Всъщност в България се създават много по-сложни продукти и системи, отколкото предполагаме. Все повече водещи световни компании използват и развиват най-модерните си технологии у нас, а резултатът е впечатляващ.
Видео:
Още: Да си малък е голяма работа: Защо е важно да работиш това, което обичаш? (Видео)
Идеален пример за това е световният гигант Schneider Electric, който е избрал именно България за дом на своя първи иновационен хъб (Innovation Hub) в Източна Европа. Това е място, където посетителите не просто се запознават, а изживяват IoT технологията на компанията. Всички нововъведения и системи, споменати във видеото, могат да бъдат видени в реално време, приложени именно в иновационния хъб и в Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив.
Умна фабрика
Източник: Actualno.com
Заводът в България е един от най-високотехнологичните в групата на Schneider Electric и заслужено е обявен за "умна фабрика", след като получава най-високото ниво индустриален сертификат в компанията – Smart Factory. "Умната фабрика" демонстрира ползата от свързаността на всички устройства, което дава възможност на оборудването "да говори" с потребителите си на разбираем език.
В основата на успешното внедряване на високотехнологичната система е уникалната платформа на компанията, базирана на IoT – EcoStruxure. Тя демонстрира необходимите стъпки, за да се постигне пълен контрол и оптимизация на производствените процеси, които се следят в реално време. Платформата работи с всякакви устройства на различни производители, стига да създават достатъчно умни и качествени решения.
Източник: Actualno.com
Друга иновация в "умната фабрика" е автономният транспорт, който оптимизира логистичните дейности в производството и облекчава работниците в по-трудоемките операции.
Благодарение на автоматизираните и дигитализирани системи фабриката на Schneider в Пловдив запазва производството си по време на пандемията от COVID-19. Доставките не прекъсват за нито един момент, което е от полза и за клиентите на компанията. Организацията е толкова добра, че предприятието дори успява да започне производството на
Гостоприемен за всички
Дигиталният лидер Schneider кани всички свои партньори и клиенти, както и студенти, стажанти и млади инженери да посетят Innovation hub и умната фабрика и сами да изпитат чувството на върховата технология. Всеки посетител в иновационния център може да тества технологиите на компанията и веднага да научи как биха подобрили производството му.
Innovation hub е мястото, където споделяме опита си с настоящите и бъдещи партньори на Schneider Electric, както и с всеки, който се интересува от най-новите тенденции в тези технологии", казва Георги Трончев, ръководител на иновационния хъб на Schneider Electric в България. Заводът и иновационния център са отворени за посещения ежедневно в работно време след предварително записване.
Инкубатор за квалифицирани кадри
Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив е безспорен пример за най-добрите технологии в бранша. Но тя не би могла да функционира без правилните хора. От години компанията залага на развитието на собствени кадри. Заводът в Пловдив играе ролята на инкубатор за кадри, като всички служители имат възможност да се издигнат до най-високите позиции в професионалната йерархия. Единственото условие е да искат да учат и да се развиват.
Кадърът на бъдещето е човек, който иска да учи. Той е любопитен и има желание да се развива, любопитен е за природата около него", казва Мария Топчийска, изпълнителен директор на умния завод на Schneider Electric в Пловдив.
Компанията си е поставила ясна цел – да създава и развива кадри, които бързо да учат и да прехвърлят ежедневните си знания и умения в работата си. "Прекарваме много повече време в дигитализация на личния ни живот и много по-малко в дигитализация на професионалния ни свят. В Schneider се стремим да изравним тези два свята и да дигитализираме професионалния ни живот", разкрива Топчийска.