Има възраждане на ползването на предмети, изработени от майстори занаятчии. Това каза за Радио „Фокус” – Бургас Майя Стоянова, председател на Регионалната занаятчийска камара – Бургас. Според нея по този начин се придобива национално самочувствие. Майя Стоянова посочи, че една от основните задачи на занаятчиите е да предават знанията и уменията си, като го правят по интересен и атрактивен начин, за да привличат вниманието и интереса на младите хора.
„Ако няма кой да им покаже, те няма от къде да го научат. Твърдението на много от занаятчиите е, че ние сме моста между миналото и бъдещето и, че без нас старите знания и традиции няма как да бъдат предадени”, обясни тя и допълни, че е важно по какъв начин ще се намери съответната ниша на пазара за реализиране на продукцията.
„Наскоро беше зададен подобен въпрос от наш майстор везбар, който извезва ризи за мъжки и дамски носии дали ще намери достатъчно потребители, които да използват тези облекла в ежедневието си. Отговорът е, че няма да може. Таргетът на този тип облекло ще бъдат различни фолклорни състави, но като цяло това значително ограничава работата на майстора-везбар”, коментира председателят.
„За широкото потребление той може да приложи мотивите на българските традиционни шевици в съвсем други предмети от бита на съвременния живот, така че да бъдат достатъчно естетични и да същевременно да съхраняват и предават знанията от миналото”, каза още Майя Стоянова.