Паметният знак с петолъчка, който стоеше на входа на Механотехникума в Бургас, беше премахнат.
Още: Бургас ще празнува Цветница с богата програма
Още: Министърът на туризма ще иска ясен план за летище Бургас
От години плочата е повод за дискусии и разногласия не само сред гражданите, но и в общинския съвет на града. Само преди няколко дни съветниците от групата на БСП в местния парламент входираха докладна записка, с която призоваха колегите си да не гласуват решението за демонтиране на плочата с идеологически надпис.
Мотивът им беше, че тя е в памет на загинали антифашисти, които са били възпитаници на училището и че решението на предишния общински съвет "противоречи както на закона и европейските директиви, така и общочовешките морални принципи". Паметният знак трябваше да бъде премахнат още през 2018 г.
Още: Бургас търси идеи как ще изглежда като европейска столица на културата
Още: Учредиха бургаски здравен клъстер
Още преди да се стигне до гласуване на докладната записка обаче, плочата беше демонтирана и прибрана за съхранение в РИМ Бургас. Това се случи сега с намесата на прокуратура и полиция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В града обаче започна нов дебат по въпроса, какво да бъде поставено на нейно място.
Аctualno.com потърси мнението на граждани на Бургас по темата. Налага се тезата, че плочата трябва да бъде запазена за поколенията, но определено мястото и е в музея. Битува и становище, че най-добре е на нейно място да се постави възпоменателна плоча на основателя на училището Георги Дипчев.
Още: Бургас отбеляза Деня на Тракия
Още: Тематични уикенди в Бургас през 2025
Той е син на Райна Княгиня и машинист на кораба "Дръзки" при участието му в една от най-важните битки в историята на България - атаката на турския военен кораб "Хамидие". Живял е в Бургас над 30 години и е наложително жителите на града да помнят неговото име да знаят повече за родолюбивите му дела.