Заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова откри в Бургас, информационен ден по процедура "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания - Компонент две".
Още: Бургаските училища се обединяват в подкрепа на Крисена
Още: Кукери ще гонят злите сили в Бургас
Според нея, вече не бива да се прави разлика в грижата за различните групи нуждаещи се, независимо от тяхното социално положение или възраст. Точно това е причината поетапното затваряне на домовете за деца, лишени от родителски грижи. Последният затворен дом, след вчерашно решение на Министерският съвет, е този в Ямбол. На негово място ще има два нови центъра.
„Това е една реформа, която стартира преди десет години. Над седем хиляди деца бяха в домове, а сега около четири хиляди са в приемни семейства“, констатира Зорница Русинова.
Същото се отнася и за домовете за възрастни хора. Новата патронажна грижа за представителите на третата възраст налага те да бъдат посещавани в домовете си от лекари, медицински сестри и социални работници.
Още: Две изложби на украинската общност в Бургас ще отбележат три години от войната
Още: Над 600 бургаски ученици ще почетат паметта на Апостола на свободата
„Една медицинска сестра може да изпълнява и дейности на домашен асиситент. Това ще стане чрез общинските програми на социалните патронажи. За Бургас предвидените средства са около 600 хиляди лева. Тази услуга се явява пилотна, част от новия закон за социаланите услуги, който, надявам се, да бъде подкрепен на второ четене в парламента до края на месеца“, каза заместник-министър Русинова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас събра бизнеса за първите награди в сферата на туризма
Общините ще бъдат подпомагани да развиват услугата в домашна среда. Очаква се тя да заработи още през тази пролет. Патронажната грижа е насочена към възрастни лица, които не могат сами да се обслужват, хора излезли от болница, за когото няма кой да се грижи и други уязвими групи.
Целта на правителството е, с помощта на европейски средства да бъдат създадени нови, модерни, интегрирани услуги за всички нуждаещи се.
Още: Бургас чества 147 г. свобода
Още: Бакалавърски програми по китайски и японски език стартират във филиала на СУ в Бургас