Какъв беше мотивът, с който уважихте предложението на наблюдаващия прокурор да се осъществят дейностите в Президентството? На този въпрос на конституционалиста и депутат от „Демократична България” Атанас Славов и дали си признава грешката, главният прокурор Иван Гешев отвърна, че „това е фалшива новина”.
Президентството, самата сграда, няма някакъв имунитет. След като има съдебни разрешения, не можем да коментираме, а трябва да ги изпълняваме. Не мога да забраня политически оценки като „рейд” и „нахлуване”, но те не са верни, добави Гешев. Не съм разрешил да се извършат действията в Президентството. Наблюдаващият прокурор предлага на главния да участват служители на Бюрото по защита на свидетелите – това е процедура, аз не съм я разпоредил, разрешил съм. Същият беше подходът в МОСВ (при ареста на Нено Димов), обясни Гешев, като се оправда, че ако МВР било ангажирано, министърът щял да предупреди колегите си от изпълнителната власт. „Честно казано не мога да възпроизведа аргументите на наблюдаващия прокурор”, добави главният прокурор.
Славов попита и след като по думите на Гешев Бюрото за защита на свидетелите е най-доброто и подготвено за охранителни дейности в държавата, защо съдиите се пазят от НСО? Главният прокурор се оправда, че вероятно това би създало проблеми в разделението на властите.
Гешев отрече и друго – че иска да има право на законодателна инициатива. Такова му беше гарантирано в провалилата се конституция на ГЕРБ от края на третото правителство на Бойко Борисов.
Главният прокурор обясни и защо щатът на Бюрото расте, а дейността му намалява – заради спецификата от дейности по охрана.
Какво още каза Гешев по темата с Бюрото за защита на свидетелите - НАУЧЕТЕ ТУК!