Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономическият поглед на властта след формалния край на извънредното положение

05 май 2020, 07:14 часа • 3254 прочитания

До 60 дни, или близо 3 месеца неплатен принудителен отпуск, през 2020 г. ще се зачитат за трудов и осигурителен стаж. Това предлага правителството със законови промени, които бяха представени снощи (4 май) като най-обща рамка. От тази рамка стана ясно следното - де факто правата за хората, възникнали заради заразата с коронавирус, се предвижда да траят още 2 месеца след 13 май, но задълженията ще останат дотогава, докогато реши властта - формално здравният министър Кирил Ананиев по предложение на националния здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Всъщност новото предложение на правителството удвоява срока на неплатения отпуск, който ще бъде зачитан за стаж. Досега бе предвидено това да са само 30 дни, пише в. "24 часа".

Схемата в подкрепа на бизнеса да запази работниците си, станала известна като "60 на 40", ще важи до 30 юни. Досегашният текст предвиждаше подпомагането да е за времето на действието на закона за извънредното положение, но не повече от 3 месеца. Новото ограничение обаче няма да позволи на фирмите да кандидатстват за помощ през останалата част на годината, а част от поправените мерки от правителството ще важат за цялата 2020 година.

До 13 юли пък се удължава забраната за налагане на запори върху заплати и пенсии заради дългове, предвижда още правителственият проект. Досега това важеше само за срока на извънредното положение. От 14 май обаче нотариусите ще могат да възобновят работа при спазване на мерките срещу разпространение на заразата - недопускане на струпване на хора, дезинфекция на офисите им и носене на предпазни маски.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Общините пък ще имат право да освобождават бизнеси от плащането на такси и местни данъци до 13 юли. До тази дата ще е освобождаването на туроператорите от задължението им да компенсират клиентите си при провалени почивки. Правителството дава възможност и на министъра на туризма Николина Ангелкова да освободи от плащане на концесионно възнаграждение за 2020 г. наемателите на плажовете или поне да го намали. Търговските вериги ще са задължени да имат специални щандове за българска продукция поне до 31 декември 2020 г.

Правителството предлага и поправки в Закона за здравето. Те ще дадат възможност на здравния министър да обявява извънредна епидемична обстановка, без да има нужда да се покриват техническите изисквания за обявяване на епидемия.

Новите правомощия ще позволят на министъра да издава ограничителни заповеди. Той ще може и да налага поставянето под изолация на болни или контактни хора. Тези заповеди за карантина ще могат да се обжалват пред Административния съд, но той ще се произнася в двумесечен срок, а в момента карантинирането е за срок от 14 до 28 дни.

Промените дават възможност на здравния министър не само да издава отделни заповеди, но и цяла наредба за преодоляване на конкретната извънредна епидемиологична обстановка.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Няма да има изпити от националното външно оценяване за учениците от 4-и и 10-и клас. Така приемът в 11-и клас на гимназистите за последните две години от обучението им ще се осъществява само на база на годишните им оценки.

До септември се забранява събирането на деца в училищата и за предучилищна подготовка, предвижда още законопроектът.

А какви са предложенията на ВМРО - научете ТУК!

Още: "Италия, Испания и Германия стоят все по-добре срещу коронавируса, но в световен мащаб има дълъг път"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес