Народното събрание извънредно ще гласува днес на второ четене промените в Закона за държавния бюджет, отнасящи се до размера на партийните субсидии.
Още: Божидар Божанов: Още идната седмица може да отхвърлим референдума
Още: Терзиев за референдума: Лесно е да управляваш, възползвайки се от страховете на хората
Промяната в дневния ред беше предложена от председателя на парламента Цвета Караянчева. Тя предизвика сериозна негативна реакция от страна на БСП.
"Управляващите налагат силово точка в дневния ред и искат изцяло промяна в политическата система, това е недемократично. Това каза зам.-председателят на ПГ на „БСП“ Драгомир Стойнев в процедура по дневния ред.
По думите на Стойнев сега управляващите са силни, но животът е колело и утре ще бъдат слаби.
Още: Атанас Атанасов: С ПП-ДБ внасяме проект за влизане в еврозоната на 1 януари 2026 г.
Още: БСП за референдум за еврото: Не можем да подкрепим този противоконституционен акт
„Разбира се, че темата е от изключителна важност. Не разбирам кое налага това бързане - защо толкова бързо и защо сега. Второ, г-жо Председател, на Председателски съвет тази точка не беше в дневния ред. Какво се промени от вчера до днес?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДПС-Доган за референдума: Изборът ни е направен преди 35 години
Най-нормалното, когато искаме да има прозрачност в една политическа система, е опозицията да бъде информирана“, посочи Стойнев.
По думите му има огромно разделение и е нормално тази точка да влезе в дневния ред и да бъде обсъдена на председателски съвет“, каза Стойнев.
От своя страна секретарят на ПГ на „БСП за България“ Филип Попов заяви, че повече от седмица управляващите лъжат, че ще направят консултации за субсидиите, но единствените, които са направили са с ДПС.
Още: Първа реакция: Киселова обясни сроковете и какво следва по процедура за референдума на Радев
„Нищо не налагам силово“, отговори председателят на парламента Цвета Караянчева. Тя посочи, че ще остави залата да реши дали точката ще влезе за обсъждане или не в дневния ред на заседанието.
В крайна сметка точката беше приета и ще се гласува на днешното пленарно заседание.