Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Персонална вина при спортно хулиганство искат футболните клубове

28 юни 2018, 12:04 часа • 1175 прочитания

Много е важно вината при инциденти на спортни мероприятия, в частност на футболни мачове, да бъде персонализирана, както и да бъдат ясно разписани правата и задълженията на стюардите, ако от тях ще се очаква да осигуряват сигурността по време на футболни срещи. Това заявиха представителите на футболните клубове в Първа лига по време на среща, организирана от председателя на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта Славчо Атанасов. На нея присъства и спортния министър Красен Кралев, както и депутатите Димитър Лазаров (ГЕРБ), Боряна Георгиева (ВОЛЯ), Иван Ченчев (БСП), Христо Проданов (БСП), Севим Али (ДПС), заместник-министърът на МВР Красимир Ципов, съветникът на министър Кралев – Гошо Гинчев, заместник-изпълнителният директор на БФС Антон Попов и Благой Станчев като представител на Националното сдружение на общините в България.

Предлагани законодателни промени в сферата, които бяха дискутирани на срещата, включват още точно дефиниране на термина "спортно хулиганство", повече правомощия за МВР при налагане забрана за посещение на спортни срещи и по-сериозни глоби при извършване на противообществена проява по време на спортно мероприятие.

Според Кралев в бъдещия Закон за футболното хулиганство е необходимо да се направи разграничение между функциите и правомощията на стюарди и охрана. Спортният министър изрично посочи, че всъщност законът ще обхваща случващото се на всички спортни мероприятия и затова не е особено подходящо да се гледа на него като на мярка само против футболното хулиганство.

Освен това, Кралев посочи, че трябва да има разграничаване на изискванията за различните спортни прояви. По думите на министъра за персонализирането на посетителите на спортни мероприятия при достъпа до спортния обект има различни подходи, като всеки от тях има положителни и отрицателни страни. Той уточни, че това, което е възможно на национален стадион "Васил Левски" и зала "Арена Армеец" например, е неприложимо в 90% от стадионите и спортните зали в страната.

"Вариантът с персонализирането на билетите е практика в редица европейски държави. При него обаче трябва да бъде допуснато да се издават повече билети, ако дадено лице представи няколко документа за самоличност или да се издават повече билети на едно физическо лице, което реално да носи отговорност за останалите влезли на мероприятието. Въвеждането на този вариант изисква при влизането в спортния обект да бъде удостоверено надеждно самоличността на влизащия с поименен билет", каза Красен Кралев.

Министърът обяви, че заедно с ръководството на Националния стадион "Васил Левски" е направено обстойно проучване на варианта със сканирането или прочитането на лична карта или паспорт на входа с таблет с вграден четец. Този вариант обаче изисква време, необходимо за сканирането на личните документи и е приложим само на съоръжения, които имат множество входове.

Изпълнителният директор на "Лудогорец" Ангел Петричев сподели, че в техния клуб вече има въведена персонализация на билетите, но тя е само при закупуването им, но не и при влизането на стадиона. Той призна, че за момента тази персонализация има само превантивна функция. Изпълнителният директор на "Левски" Красимир Иванов пък изтъкна, че 30-40% от билетите се закупуват в последния момент, което също би създало трудности за начина на тяхната персонализация.

По време на дискусията бе взето решение експертите на Народното събрание да подготвят в най-кратък срок финален вариант на предложените промени, които да бъдат изпратени за становище на футболните клубове и БФС. Целта е Законът за изменение и допълнение на Закон за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия да влезе за гласуване в Парламента още преди старта на новото първенство.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес