Върховният съд на Израел отмени спорната съдебна реформа, която миналата година предизвика общонационални протести срещу правителството на Бенямин Нетаняху.
Още: Дипломат № 1 на Иран плаши с всеобхватна война
Още: На 1 февруари: Израел ще освободи 183 палестински затворници
Промяната щеше да ограничи правомощията на същия този Върховен съд при отмяната на закони, които той счита за противоконституционни. Как? Кабинетът на Нетаняху успя да прокара закон, с който съдът се лишаваше от правото да отменя правителствени и парламентарни решения. Промените също така не позволяваха на съдилищата да преразглеждат обосноваността на тези решения, включително назначенията и избора да не се упражняват предоставените правомощия.
Още: Израел прие спорната съдебна реформа на фона на масови протести (СНИМКИ)
Критиците твърдят, че всичко това би подкопало сериозно демокрацията в страната, като отслаби съдебната система.
Още: Феноменално: Откриха бебе в коремчето на неродено дете
Още: Временният президент на Сирия обещава да преследва престъпниците, проляли сирийска кръв (ВИДЕО)
Решението на Върховния съд - с крехко мнозинство
Решението на Върховния съд да отмени закона, приет от правителството през 2023 г., последва месеци на вътрешни сътресения. Законът предизвика гняв и разделение, което накара стотици хиляди протестиращи да излязат по улиците с призив за отмяна на реформите и за оставката на министър-председателя Бенямин Нетаняху. Организаторите заявиха, че ежеседмичните протести са най-големите улични демонстрации в историята на Израел.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Подготовка за ядрена война: Китай гради подземен комплекс, 10 пъти по-голям от Пентагона? (СНИМКИ)
Още: "Хамас" обяви имената на следващите заложници, които ще бъдат освободени
По това време стотици военни резервисти, включително пилоти от военновъздушните сили, заплашиха да откажат да се явят на служба, което доведе до предупреждения, че това може да наруши военния капацитет на Израел.
Още: Израел: Войната в Газа продължава с пълна сила
В изявление на Върховния съд сега се казва, че 8 от 15-те съдии са се произнесли против закона, като добавят, че той би нанесъл "тежки и безпрецедентни вреди на основните характеристики на държавата Израел като демократична държава".
Още: Израел е предупредил Ливан, че Иран вкарва нелегално кеш за "Хизбула"
Още: Русия отново създава напрежение: Япония вдигна изтребители след засичане на руски бомбардировачи
Изпълнителната власт нападна съдебната
Министърът на правосъдието на Израел и архитект на закона Ярив Левин разкритикува съдиите, че са "взели в ръцете си всички правомощия". Той нарече решението им "недемократично".
Снимка: Getty Images
Лидерът на опозицията Яир Лапид приветства решението, като заяви, че най-висшият съд в страната е "изпълнил вярно ролята си в защита на гражданите на Израел", пише BBC.
Още: Ще стане ли спорната съдебна реформа в Израел спирачка за икономиката?
Един от организаторите, участвали в миналогодишните мащабни протести срещу закона, също приветства решението на съда. Шикма Бреслер заяви във видеообръщение, че Върховният съд за момента е премахнал "меча на диктатурата от шията ни".
Правителството се опитва да придобие по-големи правомощия при назначаването на съдии и да отмени изискването министрите да се подчиняват на съветите на своите правни съветници. Нетаняху твърди, че промените са необходими, за да се възстанови балансът между съдиите и политиците. Партията "Ликуд" на Нетаняху заяви, че решението на съда се противопоставя на "волята на народа за единство, особено по време на война".
Ръководството на Израел е подложено на натиск във вътрешен план заради възприемания провал за предотвратяване на нападението на "Хамас" на 7 октомври 2023 и заради това, че досега не е успяло да спаси всички израелски заложници, които бяха отведени в Газа.
Още: Израел излиза пред Международния наказателен съд, за да се защити срещу обвинения