Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Ливан не искат просто оставка - искат нова система и нови политици

12 август 2020, 07:50 часа • 1569 прочитания

Протестите, започнали след жестоката експлозия в пристанището на Бейрут, столицата на Ливан, която причини сериозни щети и много жертви, свалиха правителството, създадено само преди няколко месеца, за да спаси страната от икономическата криза. Протестиращите обаче искат повече, пише БГНЕС.

Ливанската политическа система има много крехка структура, основана на разделения според различните религии и секти, които съществуват в страната. А миналата седмица Ливан бе разтърсен от експлозията в пристанището на Бейрут, най-големият търговски порт в страната, в момент, когато водеше преговори с Международния валутен фонд (МВФ) за преодоляване на икономическата криза, която преживява от октомври миналата година. Инцидентът, при който загинаха над 200 души, повече от 6000 са ранени и стотици хиляди евакуирани от домовете си, допълнително засили гнева, който ливанците отдавна таят срещу правителството.

Ливанският премиер Хасан Диаб подаде оставката си на третия ден на протестите, които започнаха в Бейрут в събота, но протестите ще продължат до оставката на парламента

Гита Машик, една от протестиращите, заяви пред репортер на Анадолската агенция: "Вече се знаеше, че премиерът ще подаде оставка. Така че с последните протести се опитваме да окажем натиск върху парламента." Машик заяви, че демонстрациите ще продължат около сградата на парламента, докато всички негови членове, особено председателят Набих Бери, подадат оставка, че искат нова администрация и няма да позволят на бившия премиер Саад ал-Харири да се върне на власт.Исканията им са за нов избирателен закон, независимо дали има предсрочни избори или не.

Един от протестиращите Али Акики добави, че оставката на правителството не означава нищо за тях. Правителството на националното единство също подаде оставка миналата година, но след това се формира ново правителство под ръководството на същите политически сили, уточни той. Заявявайки, че искат нов модерен и справедлив избирателен закон, Акики каза, че всички настоящи и бивши управляващи трябва да са отговорни за бедствието в пристанището на Бейрут.

Друг протестиращ, Лаиал Сублани, каза, че оставката на Диаб е било едно от исканията на хората. Диаб и неговият кабинет обаче са най-малко отговорни за бедствието в пристанището в Бейрут и икономическия крах, на който е изложена страната. Най-големият проблем са президентството и парламента. Тези две институции не отговарят на очакванията на гражданите и се ръководят от престъпниците от гражданската война 1975-1990 г. Поради тази причина основната ни цел е да се търси сметка на президента, председателя на парламента и всички премиери, дошли на власт, добави той.

Ливанците искат ново правителство, което не е част от политическите сили, нов избирателен закон, независима съдебна система, която да потърси отговорност от корумпираните служители и връщането на открадната собственост .

Ливанският премиер Диаб обяви оставката си на пресконференция, проведена в правителствения дворец, описвайки експлозията в пристанището на Бейрут като "резултат от ускорената корупция в държавата".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес