Израелският парламент гласува с огромно мнозинство в подкрепа на законопроект, забраняващ дейността в Израел на Агенцията на ООН за палестинските бежанци (UNRWA), въпреки възраженията на САЩ и ООН.
Агенцията осъди това като "възмутителна" мярка срещу себе си, след като е основният участник в хуманитарните операции в Ивицата Газа, която е обсадена и опустошена от израелската армия в продължаващата повече от година война между Израел и "Хамас".
Филип Лазарини, ръководител на агенцията, заяви, че забраната "създава опасен прецедент" и е поредният епизод от "продължаващата кампания за дискредитиране" на агенцията. Той смята, че забраната ще "изостри страданията на палестинците".
Още: Убитият лидер на "Хамас" в Ливан работел за ООН
Палестинското терористично движение "Хамас" осъди "ционистката агресия" срещу палестинците. Друга терористична организация в лицето на "Ислямски джихад", негов съюзник в конфликта, осъди "ескалацията на геноцида" над палестинското население, предаде БГНЕС, позовавайки се на АФП.
Текстът беше одобрен от Кнесета с 92 гласа "за" срещу 10 "против", въпреки че Израел, който отдавна е силно критичен към агенцията, обвини някои служители на UNRWA, че са участвали в нападението на "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 г. и че са бойци на палестинското ислямистко движение.
Вторият текст, също приет с голямо мнозинство (89 на 7 гласа), забранява на израелски длъжностни лица да работят с UNRWA и нейните служители, което би трябвало значително да наруши дейността на агенцията. Според Кнесета двата закона ще влязат в сила 90 дни след приемането им.
Още: Масово спиране на парите за палестински бежанци: Заради скандал с тероризъм
Възражения
Ако забраната бъде приложена, "това ще бъде катастрофа, особено поради въздействието, което вероятно ще окаже върху хуманитарните операции в Газа и в няколко части на Западния бряг", заяви говорителката на UNRWA Жулиет Тума.
"UNRWA е най-голямата хуманитарна организация в Газа и отговаря основно за хуманитарната помощ, включително за подслон, храна и основни здравни грижи", добави говорителката.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обаче заяви, че Израел, който строго контролира влизането на международни пратки с помощи, е готов да предостави хуманитарна помощ на Газа. "Готови сме да работим с нашите международни партньори, за да гарантираме, че Израел ще продължи да улеснява хуманитарната помощ за Газа по начин, който не застрашава сигурността на Израел", написа Нетаняху в социалната мрежа X.
Още преди гласуването Съединените щати са заявили, че са "силно обезпокоени" от текста и са призовали правителството на Израел да не го одобрява", съобщи говорителят на Държавния департамент Матю Милър, като подчерта "решаващата" хуманитарна роля на агенцията в Газа.
"Съвсем ясно заявихме на правителството на Израел, че сме дълбоко обезпокоени от това", заяви Милър. "Продължаваме да настояваме пред правителството на Израел да спре прилагането на това законодателство. Призоваваме ги изобщо да не го приемат и ще обмислим следващите стъпки в зависимост от това какво ще се случи през следващите дни. Хората от UNRWA наистина играят незаменима роля в момента в Газа, където са на първа линия и доставят хуманитарна помощ на хората, които се нуждаят от нея. Никой не може да ги замени точно сега, в разгара на кризата", каза Милър.
Говорителят отбеляза, че държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е повдигнал въпроса по време на неотдавнашното си пътуване в региона. Вашингтон предупреди, че може да пристъпи към спиране на част от военната помощ за Израел, ако той не направи повече на фронта на помощта в Газа.
Британският министър-председател Кир Стармър заяви, че Обединеното кралство е "сериозно обезпокоено" от "това законодателство, което рискува да направи невъзможна съществената работа на UNRWA за палестинците".
Германия също "остро разкритикува" израелския вот, който ще направи "на практика невъзможна работата на UNRWA в Газа, Западния бряг и Източен Йерусалим, застрашавайки жизненоважната хуманитарна помощ за милиони хора".
Още: След големия скандал: И ЕС преразглежда финансирането на палестинските бежанци през ООН