Конституционният съд на Русия стигна до заключението, че проектът за поправка на основния закон на страната съответства на правните норми.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Промените предвиждат забрана за повече от два мандата на държавния глава, но нулират изкараните мандати на досегашните президенти.
В събота съдът постъпи искане от Владимир Путин за проверка на конституционността на закона за изменение на конституцията. Преди това руският президент подписа документа.
Националният референдум за промените в Конституцията е насрочен за 22 април (сряда), като този ден ще бъде неработен. Измененията в конституцията влизат в сила, ако те бъдат подкрепени от повече от половината избиратели.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Прессекретарят на държавния глава Дмитрий Песков обясни по-рано, че в Конституцията се запазва правилото за ограничаване на броя на президентските мандати. Щяло обаче да бъде направено еднократно изключение за действащия президент Путин, с което той ще може да остане държавен глава на Русия до 2036 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Ще бъде фиксирано на нивото на Основния закон, че минималната заплата е гарантирана в Русия и трябва да бъде „не по-ниска от разходите за живот на трудоспособното население като цяло в Руската федерация“ и „индексация на социалните помощи и други социални придобивки“. Подобна норма за минималната работна заплата вече е заложена в Кодекса на труда на Руската федерация. Въвежда се задължението на държавата да индексира редовно пенсиите.
Конституцията се допълва от нормата, че „децата са най-важният приоритет на държавната политика на Русия“. Държавата създава условия, благоприятни за цялостното духовно, нравствено, интелектуално и физическо развитие на децата, възпитанието на патриотизъм, гражданство и уважение към старшите, като се грижи за останалите без родители.
Решението на Конституционния съд на Руската федерация относно проверката на закона за промени в Конституцията е окончателно. Той не подлежи на обжалване и влиза в сила незабавно, заявиха от съда.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Важно е за отбелязване, че за президента, премиера, вицепремиерите, министрите, ръководителите на федералните изпълнителни органи, сенаторите и заместниците, ръководителите на региони, съдиите, прокурорите и омбудсмана по правата на човека в Руската федерация, Конституцията установява забрана за чуждо гражданство, разрешение за пребиваване в друга държава и съхраняване на пари в банки в чужбина.
Основният закон ще предписва, че Руската федерация, „обединена от хилядолетна история, запазваща паметта на предците, които са предали идеали и вяра в Бога, както и приемствеността в развитието на руската държава, признава исторически установеното държавно единство“. Намаляването на значението на подвига на хората в защита на Отечеството не е позволено. Руският език е признат за език на държавообразуващия народ, част от многонационалния съюз на равни народи на Русия.
Според документа, сега Държавната дума ще утвърждава кандидатурата на премиера, предложена от президента. Сега камарата се съгласява държавният глава да назначи председател на кабинета.
Ако Държавната дума три пъти отхвърли кандидатурата на министър-председателя, президентът има право да го назначи сам. В този случай държавният глава ще има право да разпусне Държавната дума и да свика нови избори.
Кандидатурите на вицепремиери и федерални министри ще бъдат одобрени от Държавната дума по предложение на премиера (с изключение на министрите на силовия блок и външния министър, които се назначават пряко от президента след консултации със Съвета на федерацията). Президентът също ще има право да разпусне Думата, ако депутатите три пъти не одобрят повече от една трета от състава на правителството.
Според закона Русия може да участва в междудържавни асоциации, но ако това не води до ограничения на правата и свободите на гражданите и не противоречи на основите на конституционната система. В същото време „решенията на междудържавните органи, приети въз основа на разпоредбите на международните договори на Руската федерация в тяхното тълкуване, които противоречат на Конституцията на Руската федерация, не подлежат на изпълнение в Руската федерация“.
Конституционният съд от своя страна ще вземе решение за „възможността за изпълнение на решение на чуждестранен или международен (междудържавен) съд, чужд или международен арбитражен съд (арбитраж), налагащ задължения на Руската федерация, ако това решение противоречи на принципите на публичния закон и ред“ на Руската федерация. Същото се отнася и за решения на междудържавни органи, приети въз основа на разпоредбите на международните договори на Руската федерация.