Правозащитната организация „Репортери без граници“ осъди нападението над журналисти в Нагорни Карабах и влошаването на свободата на медиите в Армения и Азербайджан, предаде БГНЕС.
Вследствие на бойните действия от края на септември са ранени най-малко седем журналисти, а на 10 ноември около 40 души атакуваха редакцията на Радио „Свобода“ в Ереван в знак на протест срещу прекратяването на огъня, за казва в разпространено днес изявление на „Репортери без граници“.
Нападателите наричаха служителите на медията „предатели“ и заплашиха да разбият компютрите и камерите. Главният продуцент на арменската служба Артак Амбардцумян заяви, че е разпознал сред нападателите един от основните опозиционни лидери, съобщи „Дойче веле“.
Радио „Свобода“ е една от малкото медии в региона, която се опитва да предава балансирана информация за войната в Нагорни Карабах и да дава думата и на двете страни, заяви Кристиан Мир от „Репортери без граници“. Той призова вината за политическата ситуация да не се прехвърля върху медиите, информиращите за нея.
В Нагорни Карабах често биват нападани репортери, които носят съответните отличителни значи, което нарушава грубо международното право, подчерта Мир.
От „Репортери без граници“ отбелязват и неблагоприятната ситуация по отношение свободата на медиите и в двете държави, участващи в конфликта. В Азербайджан президентът Илхам Алиев засили съществена цензурата в интернет, блокирани бяха социални мрежи и опозиционни сайтове, а чуждестранните независими медии са достъпни единствено чрез VPN. Министерството на външните работи на Азербайджан публикува „черен списък“ с имената на 130 журналисти, влезли в Нагорни Карабах от Армения.
Армения, от своя страна, прие на 8 октомври разпореждане, забраняващо публикуването на критична информация за правителството и чиновниците, се казва още в изявлението. Правозащитната организация напомня, че в глобалната класация за свобода на медиите Армения заема 61-во от 180 места, а Азербайджан – 168-мо.