Днес, 26 ноември, израелският премиер Бенямин Нетаняху, който вече е издирван от Трибунала в Хага за военни престъпления (използване на глада като оръжие) в Ивицата Газа, свиква заседание на израелския военновременен кабинет. Темата - подписване на примирие за 60 дни с ливанската терористична шиитска групировка "Хизбула", информира The Times of Israel.
Още: Наемник на Путин влиза в затвора в Узбекистан, защото е воювал в Украйна
Това не значи край на войната с "Хизбула", посочват израелски източници на информация, а The Times of Israel добавя, че евентуалното решение за примирие ще е мотивирано и от опасността САЩ да прокарат резолюция в Съвета за сигурност на ООН, с която да накажат Израел заради продължаващите кървави военни действия. Израелският "Канал 12" също коментира, че "нещо драстично" трябва да се е случило, ако Нетаняху официално излезе с предложение за примирие. Говорителят по националната сигурност на Белия дом Джон Кърби също заяви, че "сме близо", но "няма нищо, докато не стане официално".
Initial Reports of several Israeli Strikes on the City of Kfar Reman in Southern Lebanon. pic.twitter.com/fFlpWEAARf
— OSINTdefender (@sentdefender) November 26, 2024
Още: Русия обеща отмъщение заради ракетите ATACMS
Още: Огромен пожар изпепели зеленчуков пазар в Китай (ВИДЕО)
Близкоизточният анализатор Руслан Трад смята, че "Нетаняху и неговият кабинет изглежда приемат общите очертания на споразумението. Условията, които поставят, обаче рискуват да го направят неприложимо и да прехвърлят вината за евентуален провал върху Ливан". Едно от тези условия, предполагаемо: Израел да действа военно в Ливан, ако "Хизбула" наруши споразумението или укрепи инфраструктурата и военния си капацитет - това Ливан категорично отхвърля.
Още: Израел и "Хизбула" сключват примирие?
Още: Сирия възобновява международните полети от 7 януари
Още: Почина най-възрастният човек в света (СНИМКА)
Трад пише още: "Сред противоречията е и фактът, че Израел първоначално отхвърли участието на Франция в мониторинговия комитет, преди да обяви съгласието си, очевидно след намесата на САЩ за облекчаване на отношенията между френския президент Еманюел Макрон и Нетаняху. Преди това Нетаняху беше отхвърлил не само участието на Франция в мониторинговия комитет, но и всякакво участие в преговорите.
Израелците поддържат същите условия:
Още: Блинкен: Китай е убедил Путин да не ползва ядрени оръжия срещу Украйна
Още: Рибарски кораб се блъсна в скали в Южна Корея, има загинали
- изтегляне на "Хизбула" и тежките ѝ оръжия от района южно от река Литани след прекратяване на огъня
- разполагането на ливанската армия в южната част на Ливан и разширяването на присъствието ѝ там
- постепенно изтегляне на израелската армия от Южен Ливан в продължение на 60 дни
- потвърждение от страна на Израел, че е получил американски ангажимент за свобода на военните действия след прекратяването на огъня в случай на нови заплахи от страна на "Хизбула"
- създаване на мониторингов комитет за наблюдение на механизмите за изпълнение на споразумението, съставен от Съединените щати, Франция, Ливан, Израел и ЮНИФИЛ
- американска гаранция, че мониторинговият комитет ще попречи на "Хизбула" да се превъоръжи и да възстанови инфраструктурата си
Бомби със закъснител са заложени в детайлите на споразумението и механизмите за неговото прилагане, като например: ЕС дава 200 млн. евро на Ливан, за да противодейства на "Хизбула"
- пълно обезлюдяване на определени райони в Южен Ливан, а не само премахване на присъствието на "Хизбула"
- - забавяне на изтеглянето от пограничните села, които са подложени на миниране, взривове и операции по разчистване
- блокиране на въпроса за демаркацията на земята, отказ от приемане на международни граници и непризнаване на "синята линия", като същевременно се правят опити за налагане на нови гранични реалности; в този контекст Израел се опитва да отложи обсъждането на съдбата на окупираните ферми Шебаа и хълмовете Кфар Шуба
- изискване за механизъм за наблюдение на населението, което се завръща в Южен Ливан, за да се разграничат членовете на "Хизбула" от обикновените цивилни
- налагане на условия за изнасяне на оръжията и ракетите на "Хизбула", като се изисква изричното им предаване на ръководения от САЩ комитет за наблюдение, за да се избегне повторение на сценария от 2006 г."