Турция явно води активна политика за защита на османското наследство по света, включително и на Балканите. От 2014 година Турската агенция за сътрудничество и координация /ТИКА/ е реставрирала в чужбина над 50 исторически джамии и над 10 религиозни комплекса, предаде Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
В Балканския регион и Северна Африка, които в продължение на столетия са били част от Османската империя, се осъществяват проекти за защита на историческото и културно наследство, възстановяват се мостове, пазари, образователни учреждения и джамии.
Сред страните, където се извършват реставрации по линия на ТИКА, е Алжир.
По време на своето посещение в Алжир през 2013 година турският президент Реджеп Тайип Ердоган проведе преговори с премиера Абделмалек Селалем. Двете страни се договориха да бъдат реставрирани редица паметници от османския период на африканската държава.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
По нареждане на турския лидер в историческия район на Алжир – Касабе започнаха реставрационни и възстановителни дейности. Възстановена е джамията Кетшава, построена през 1520 г. по заповед на командващия османския флот Хайредин Барбароса (от гръцко-албански произход). Тази джамия фигурира в Списъка със световно културно наследство на ЮНЕСКО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Друг обект на историческото наследство реставриран по линия на ТИКА е мавзолеят "Гюл-Баба-Тюрбе" в Унгария. В този мавзолей е погребан дервишът Гюл баба, загинал по време на завоюването на Буда от османските турци. Церемонията по откриването му се състоя през 2018 година с участието на Ердоган и унгарския премиер Виктор Орбан.
По линия на ТИКА се възстановяват и други паметници, включително в Централна и Югоизточна Азия. Джамията Bang Uthit в тайландската столица Банкок беше възстановена през 2015 година. На входа и е поставен гербът на Османската империя, изпратен някога от султан Абдул Хамид II /1876-1908 г./. Тази джамия е смятана за символ на братските връзки между мюсюлманите на Турция и Тайланд.