Китай отвърна на критиките на президента на САЩ Джо Байдън, който обвини Пекин, че не е изпратил лидерите си, след като президентът Си Дзинпин пропусна срещата на върха COP26 на ООН в Глазгоу.
Още: Ердоган след труса: Следим внимателно ситуацията
Още: Новите правила на играта с оръжия се определят от Индия, а Русия остава в миналото
Дзинпин, който ръководи страната, която произвежда най-много парникови газове на планетата и е пряко отговорна за изменението на климата, не е пътувал извън Китай от началото на пандемията Covid-19.
Във вторник Байдън отправи яростни критики към ръководителите на Китай и на Русия за това, че не присъстваха на срещата на върха. "Действията говорят по-силно от думите", отговори говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин. И допълни: „Това, от което се нуждаем, за да се справим с изменението на климата, са конкретни действия, а не празни думи. Действията на Китай в отговор на изменението на климата са реални", каза още говорителят.
Уенбин се подигра с Вашингтон като добави, че излизането на Съединените щати от Парижкото споразумение при предшественика на Байдън Доналд Тръмп е допринесло за световната климатична криза и на прилагането на Споразумението като цяло. Байдън се извини за решението на Тръмп да се оттегли от Споразумението.
Още: Двама души загинаха при въоръжена засада срещу ваксинация
Още: Паника сред туристите след касапницата в Кашмир (ВИДЕО)
Срещата за климата COP26 беше квалифицирана като жизненоважна за продължаване Парижкото споразумение от 2015 г., съгласно което нациите трябваше да ограничат повишаването на глобалната температура с поне 2 градуса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Най-големият проблем на Израел с Турция е Ердоган
Още: Истинска касапница: Десетки убити при нападение срещу туристи в Индия
На срещата на върха във вторник близо сто нации се присъединиха към инициатива на САЩ и Европейския съюз за намаляване на емисиите на метан - мощен парников газ - с най-малко 30 процента през това десетилетие, като отсъствието на Китай е особено видно.