Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ким Чен Ун: Ракетният опит беше подарък за американските копелета

05 юли 2017, 06:30 часа • 2489 прочитания

Поредният ракетен опит на Северна Корея предизвика още по-сериозно напрежение в глобален мащаб.

Тестът на междуконтиненталната балистична ракета на Северна Корея беше "подарък" за "американските копелета" в Деня на независимостта, заяви севернокорейският лидер Ким Чен Ун, цитиран от държавната информационна агенция на Пхенян.

"След личното наблюдение на старта, той каза, че американски копелета няма да са много доволни от този подарък, изпратен за 4 юли. Смеейки се, той добави, че трябва да им изпращаме подаръци от време на време, за да им помогнем да разбият скуката", твърди KCNA, предаде БГНЕС.

По-рано Съединените щати поискаха извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, след като Северна Корея съобщи, че успешно е изпитала първата си междуконтинентална балистична ракета. Очаква се срещата да се състои в сряда около 15:00 ч. местно време (21:00 часа българско време).

Способностите на ракетата

Ракетата Хуасон-14, според експерти, е способна да достигне до Аляска. Академията по отбрана на Северна Корея заяви, че тя е достигнала височина от 2 802 километра и е прелетяла на 933 километра. Севернокорейците твърдят, че ракетата може да носи "голяма, тежка ядрена бойна глава", която има способността да оцелее в повторното навлизане в земната атмосфера.

Тихоокеанското командване в САЩ потвърди теста и заяви, че става дума за наземна ракета с междинен обхват, летяла в продължение на 37 минути, преди да се върне в Японското море. Според Вашингтон, изстрелването не представлява заплаха за Северна Америка.

Изстрелването се случи, докато САЩ се подготвяше за отбелязване на Деня на независимостта, принуждавайки американския президент Доналд Тръмп да призове Китай да действа, за да "прекрати тази глупост веднъж завинаги".

Реакции

"Съединените щати категорично осъждат изстрелването на междуконтинентална балистична ракета от Северна Корея. Изпробването ѝ представлява нова ескалация на заплахата за Съединените щати, нашите съюзници и партньори, региона и света", каза държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън. Той добави, че КНДР се ръководи от "опасен режим" и заяви, че САЩ ще потърсят "по-строги мерки" в Съвета за сигурност на ООН, за да държат севернокорейците отговорни за последния ракетен тест.

Същевременно Европейският съюз предупреди, че може въведе допълнителни санкции срещу Северна Корея, след поредния ракетен тест на Пхенян. Санкциите на ЕС срещу Северна Корея датират от 2006 година и са част от международните усилия за прекратяване на програмата за ядрено и ракетно оръжие на КНДР, която, според експертите, има за цел да даде възможност на Пхенян да удари континенталната част на САЩ.

"Брюксел очаква Северна Корея да спазва резолюциите на ООН и да спре работата по своите ядрени и ракетни програми. В противен случай ще се даде подходящ отговор в тясно сътрудничество с ключови партньори и в съответствие с обсъжданията на Съвета за сигурност на ООН, включително и възможни допълнителни ограничителни мерки", става ясно от изявление на ЕС. Там се посочва, че блокът се надява Пхенян да се въздържи от всякакви по-нататъшни действия, които биха могли да засилят регионалното напрежение и да участва в преговорите за разрешаване на кризата.

В необичайно съвместно изявление по-рано, Русия и Китай осъдиха изпитанието на ракетата като "неприемливо" и се обявиха срещу "всички изявления или действия, които биха могли да доведат до увеличаване на напрежението".

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също осъди изстрелването на балистична ракета от страна на Северна Корея, за което Пхенян заяви, че е първият успешен тест на междуконтинентална балистична ракета. "Това действие е още едно нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност и представлява опасна ескалация на ситуацията", каза той в изявление. Гутериш добави, че "Пхенян трябва да спре с допълнителните провокативни действия и да изпълни своите международни задължения".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес