Япония води преговори за откриването на офис за връзка с НАТО - първи по рода си в Азия. Това заяви външният министър на страната в интервю за CNN. Йошимаса Хаяши заяви, че нахлуването на Русия в Украйна е направило света по-малко стабилен и това е причината за този ход на Токио.
"Вече сме в процес на обсъждане, но все още не са финализирани никакви подробности", заяви външният министър на Япония в сряда. "Причината, поради която обсъждаме това, е, че след агресията на Русия в Украйна светът стана по-нестабилен".
"Нещо, което се случва в Източна Европа, не се ограничава само до проблема в Източна Европа. Това влияе пряко на ситуацията и тук, в Тихия океан. Ето защо сътрудничеството между нас, Източна Азия, и НАТО става все по-важно", добави Хаяши.
Той каза, че Япония не е член на НАТО по договор, но сега Токио иска да изпрати послание, че азиатско-тихоокеанските партньори на блока "се ангажират по много стабилен начин" с Алианса.
Откриването на офис за връзка на НАТО в Япония ще отбележи значителен напредък за отбранителния съюз на фона на задълбочаващите се геополитически разломи и вероятно ще предизвика критики от страна на китайското правителство, което преди това е предупреждавало срещу подобна стъпка.
НАТО има подобни офиси за връзка и на други места, включително в Украйна и в австрийската столица Виена. Бюрото за връзка в Япония ще даде възможност за обсъждане с партньорите на НАТО в областта на сигурността (като Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия) на геополитически предизвикателства, нови и разрушителни технологии и киберзаплахи, съобщи местната медия Nikkei миналата седмица.
Нахлуването на Русия в Украйна предизвика шок в Европа и накара неутралните в миналото Финландия и Швеция да потърсят защита в рамките на НАТО. Финландия официално се присъедини към блока миналия месец, а Швеция още чака разрешение от Турция. Войната също така накара страни като Япония и Южна Корея да се сближат със западните си партньори.
Хаяши изтъкна колко "тежка и сложна" е регионалната среда за сигурност в Япония, като отбеляза, че в допълнение към засилената руска агресия Токио се бори и с ядрена Северна Корея, и с могъщия Китай.
Китай увеличава военноморските и военновъздушните си сили в районите близо до Япония, като същевременно претендира за суверенна територия на островите Сенкаку - необитаема верига в Източнокитайско море, контролирана от Япония. Пред лицето на нарастващите проблеми Токио наскоро обяви планове за най-голямото си военно укрепване от Втората световна война насам.
ОЩЕ: Японският парламент прие бюджет с рекордни разходи за отбрана
Напрежението между Япония и Русия също нараства през последните месеци, подхранвано отчасти от руските военни учения във водите между двете държави и съвместните китайско-руски военноморски патрули в западната част на Тихия океан.
През април руски военни кораби проведоха учения за борба с подводници в Японско море, известно още като Източно море, а през март руски ракетни катери изстреляха крилати ракети в същите води. След като японският премиер Фумио Кишида направи изненадващо посещение в Украйна през март, два руски стратегически бомбардировача, способни да носят ядрени оръжия, прелетяха над водите край японското крайбрежие в продължение на повече от седем часа.
Въпреки нарастващото регионално напрежение Хаяши заяви, че евентуалното откриване на офиса на НАТО не е насочено към конкретни държави.
Китай и преди е предупреждавал срещу разширяването на обхвата на НАТО в Азия и е реагирал гневно на предишни съобщения за евентуален офис в Япония. Външният министър на островната страна обаче смята, че това няма да доведе до допълнително напрежение. "Защитаваме себе си от всякакъв вид намеса и от евентуална заплаха", каза той.