Иран ще се върне към пълното изпълнение на задълженията по Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) - т.нар. ядрено споразумение, когато получи гаранции от САЩ за икономически ползи от това. Това каза иранският постоянен представител в ООН Маджид Тахт-Раванчи, говорейки в Ню Йорк на Конференцията за преглед на Договора за неразпространение на ядрените оръжия (ДНЯО), предаде БГНЕС.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
"От април 2021 г. Иран преговаря добросъвестно с други участници за възобновяване на пълното изпълнение на споразумението. Постигането на тази цел се забавя, тъй като САЩ все още не са решили да гарантират, че Иран ще получи икономическите ползи, обещани от споразумението", каза Тахт-Раванчи. "Когато САЩ вземат правилното решение, Иран на свой ред ще спре своите корекции и ще възобнови пълното прилагане на мерките, свързани с ядрената сфера в съответствие със споразумението от 2015 г.", добави той.
Предисторията на иранското ядрено споразумение
Историческо споразумение
През 2013 г. новоизбраният ирански президент Хасан Рухани заявява, че е готов за "сериозни" преговори по ядрената програма на Иран след 8-годишна безизходица при управлението на ултраконсерватора Махмуд Ахмадинеджад. Рухани си осигурява подкрепа от върховния лидер аятолах Али Хаменей за усилията за излизане от задънената улица. На 14 юли 2015 г. Иран и петте постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН – Великобритания, Китай, Франция, Русия и САЩ – плюс Германия постигат историческо споразумение във Виена. Споразумението налага значителни ограничения върху ядрената програма на Иран в замяна на облекчаване на санкциите след 12 години криза и 21 месеца продължителни преговори. Влиза в сила от 16 януари 2016 г. Съгласно споразумението ядрената програма на Техеран е поставена под строг контрол на ООН, при условие че не се опитва да направи атомна бомба, нещо, което Иран винаги е отричал.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Тръмп oттегля САЩ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегля от сделката на 8 май 2018 г. "Не можем да предотвратим иранска ядрена бомба под разлагащата се и гнила структура на настоящото споразумение", казва той. Критиците на сделката се оплакваха от самото начало относно сроковете, прилагани към сделката. По-късно през 2018 г. Вашингтон започва повторно налагане на санкции срещу Иран и компании, свързани с него, удряйки централната банка и жизненоважния петролен сектор на страната. Големи международни фирми спират дейността си в страната.
Иран се връща назад
През май 2019 г. Иран започва да се оттегля от ангажиментите си по сделката като отмъщение. Тръмп отвръща на удара, като санкционира стоманодобивния и минния сектор на Иран. Техеран увеличава запасите си от обогатен уран над лимитите, определени в сделката. В началото на 2020 г. Ислямската република обяви, че се отказва от ограничението на броя на центрофугите за обогатяване на уран. През 2021 г. Иран твърди, че е започнал да обогатява уран до 60 процента – многократно над границата от 3,67 процента, наложена от сделката, което според Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) може да е достатъчно за създаването на компактен ядрен експлозив.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Преговори във Виена
През април 2021 г., когато президентът Джо Байдън вече е в Белия дом, преговорите за спасяване на споразумението започват във Виена. Новият ултраконсервативен президент на Иран Ебрахим Раиси каза през август, че е отворен за преговори, но няма да бъде притискан от санкции. Преговорите се подновяват през ноември.
На крачка от компромиса
Точно когато сделката изглежда щеше да стигне до успешен край, Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г. и Москва става обект на международни санкции. Преговорите се забавят. В средата на март Вашингтон заяви, че компромисът е "близо", но Техеран повдига някои въпроси на "червената линия", включително опитът си за премахване на всички санкции.
Нови санкции на САЩ
На 30 март Вашингтон санкционира доставчиците на програмата за балистични ракети на Техеран, което Иран нарече "още един знак за злонамереност на правителството на САЩ" към ислямската република.
МААЕ срещу Иран
На 8 юни МААЕ приема резолюция, представена от Великобритания, Франция, Германия и САЩ, която осъжда Иран за първи път от две години. Иран отговаря, като премахва камерите за наблюдение на ядрените съоръжения. На 16 юни Вашингтон санкционира мрежа от ирански нефтохимически фирми.
"Няма напредък" в преговорите
В края на юни двудневните непреки преговори с посредничеството на ЕС в Доха между Иран и Сащ завършиха без напредък.
Връщане във Виена
На 26 юли върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел каза, че е представил проект на текст на споразумение, призовавайки страните да го приемат или "рискуват опасна ядрена криза". На 3 август ядрените пратеници на САЩ, ЕС и Иран се отправиха към Виена за преговори за спасяване на споразумението.