Правителството на Хонконг ще похарчи 550 милиона хонконгски долара (71 милиона щатски долара) за проучване от техническо-икономически характер в проект за създаване на изкуствени острови за решаване на жилищния проблем. Това съобщава "South China Morning Post".
Още: Тръмп е виновен: Японски автомобилен производител е пред крах
Още: След разпускането на ПКК: Турция обеща разоръжаването да протече гладко
В петък Законодателният съвет на този специален административен район на Китай одобри отпускането на средства за тази цел. Очаква се изследователската работа да отнеме около три години и половина.
Това е мегапроект, наречен "Lantau Tomorrow Vision". Той включва създаването на насипни острови във водната зона, съседна на планинския остров Лантоу, и съответната транспортна инфраструктура. За това е необходимо да се се „вземе част от морето" и да се превърне в поне хиляда хектара земя. Предполага се, че на тези обекти могат да се построят 260 000 апартамента. 70% от тях ще бъдат социални жилища.
Как ще стане това?
Още: В търсене на големи икономически сделки: Тръмп пристигна в Рияд (ВИДЕО, СНИМКИ)
Още: Като филм на ужасите: Адски пожари в Русия, на границата с Китай (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Талибаните забраниха шаха
Още: Китай даде подкрепа на Зеленски срещу Путин за 30 дни примирие
Тази идея беше изразена от ръководителя на администрацията на Хонконг Кари Лам през 2018 г. Тя предизвика много спорове в обществото и критики от природозащитниците: те вярват, че това ще доведе до опустошителни щети върху морската екосистема. Освен това проектът обещава да бъде най-скъпият в историята на Хонконг: цената му се оценява на 624 милиарда хонконгски долара (80,5 милиарда долара).
Пазарът на недвижими имоти в Хонконг се смята за най-скъпият в света поради липсата на свободна земя. При тези условия много строителни проекти се извършват по насипни участъци край морето и са много скъпи. Въпреки недостига на земя, местните власти смятат за необходимо да не докосват националните паркове и хълмисти защитени зони, които представляват 40% от територията на този специален административен район на Китай.
Подробности за мегапроекта ще намерите в следващото видео:
Още: Индия и Пакистан показаха на Путин как се прави - първо примирие, после преговори
Още: Кюрдската ПКК обяви края си, Реджеп Ердоган празнува