Министрите на външните работи на страните от Г-7 заявиха, че подкрепата им за Украйна във войната и́ с Русия "никога няма да бъде разколебана". Същевременно те призоваха Китай да не подпомага Москва във войната.
Още: Журналист прогнозира много лош сценарий в Близкия изток, ако ядрената сделка с Иран се провали
Още: Ердоган след труса: Следим внимателно ситуацията
"Нашият непоколебим ангажимент да подкрепяме борбата на Украйна за нейната независимост, суверенитет и териториална цялост никога няма да се разколебае. Призоваваме също така Китай да не подпомага Русия във войната ѝ срещу Украйна", заявяват министрите в съвместно изявление след разговорите в Япония, предаде АФП.
Докато Москва не плати репарации на Киев: Г-7 задържа стотици милиарди руски активи
Освен това външните министри на Г-7 заявиха, че подкрепят "хуманитарните паузи и коридори" във войната между Израел и "Хамас", но не призоваха за прекратяване на огъня.
Още: Новите правила на играта с оръжия се определят от Индия, а Русия остава в миналото
Още: Двама души загинаха при въоръжена засада срещу ваксинация
В изявлението се казва още, че министрите признават "правото на Израел да защитава себе си и своя народ в съответствие с международното право, тъй като се стреми да предотврати повторение" на атаките на "Хамас" от 7 октомври.
"Призоваваме Иран да се въздържа от оказване на подкрепа на "Хамас" и от предприемане на по-нататъшни действия, които дестабилизират Близкия изток, включително подкрепа за ливанската "Хизбула"", се казва в изявлението.
Още: Паника сред туристите след касапницата в Кашмир (ВИДЕО)
Още: Анализ: Най-големият проблем на Израел с Турция е Ердоган