В понеделник Федерика Могерини обсъди с външния министър на Йордания Айман ас-Сафади последиците в случай, че САЩ признаят Йерусалим като столица на Израел. Изявлението ѝ след срещата беше публикувано официално чак днес, 5 декември.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
"Още в началото на тази година Европейският съюз беше достатъчно ясен, че очаква критична реакция на последствията, които подобни едностранни решения или действия могат да нанесат върху статута на Йерусалим. Това може да доведе до сериозни негативни последици в общественото мнение в различните държави", гласи част от документа, пише БГНЕС.
В него се подчерта още, че ЕС остава ангажиран с мирния процес в Близкия изток и е готов да допринесе за подновяването му, включително и в рамките на "квартета" (заедно с Русия, САЩ и ООН).
Междувременно стана ясно, че Държавният департамент на САЩ е предупредил американските посолства по света за необходимостта от подобряване на сигурността малко преди президентът на страната да обяви решението си за посолството на САЩ в Израел. Това съобщи вестник Politico, позовавайки се на свои източници от външнополитическото ведомство на САЩ.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
По данни на информаторите, предупреждението е било изпратено още миналата седмица чрез класифицирани комуникационни канали. В него се посочва "огромната загриженост на САЩ" за риска от проява на насилие срещу американските посолства след предстоящото изявление на президента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Припомняме, че през юни американският Сенат одобри резолюция, която призовава администрацията във Вашингтон да изпълни гласувания още през 1995 г. закон за преместването на посолството на САЩ в Йерусалим до 31 май 1999 г. Предшествениците на Доналд Тръмп на президентския пост отлагаха изпълнението на закона с нарочна заповед на всеки 6 месеца, като посочваха, че статутът на града трябва да бъде определен на преговори между израелците и палестинците, тъй като Йерусалим е един от основните източници на разногласия в израелско-палестинския конфликт.
В края на ноември на съвещание в Белия дом Тръмп обаче посочи, че е време да удовлетвори молбата на Израел и се очаква в сряда (6 декември) той да обяви официално, че подкрепя твърденията на Израел, че Йерусалим е столица на еврейската държава.
Срещу преместването на дипломатическата мисия на САЩ в Йерусалим са се изказали държавният секретар Рекс Тилърсън и министърът на отбраната Джеймс Матис, които смятат, че такъв ход може да застраши американските дипломати и военни в Близкия изток и в държави с преобладаващо мюсюлманско население.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Статутът на Йерусалим е един от основните източници на разногласия в израелско-палестинския конфликт. Палестинците се стремят да обявят източната част на града за своя столица, а Израел смята Йерусалим за своя "единна и неделима" столица.