Променят името на Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания в Асеновград, като конкреизират целевата група. Така в него от догодина би следвало да пребивават само лица над 18-годишна възраст. Промяната влиза в сила от 01.01.18 г. Тя се налага във връзка с направените изменения в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Глава трета – Социални услуги – член 36 (ал. 2, в сила от 11.11.16 г.), гласи:
„Социални услуги, които се предоставят в общността са:
...4. социални услуги от резидентен тип:
...бб) център за настаняване от семеен тип за деца с увреждания
...вв) център за настаняване от семеен тип за младежи с увреждания“.
И за двете точки измението касае влизането им в сила, а именно то да бъде от 01.01.18 г. Промяната е обнародвана в Държавен вестник, брой 17 от 2017 г. В момента децата в Центъра за настаняване от семеен тип в Асеновград са четири, а младежите над 18 г. - седем на брой. Какво ще се случи с непълнолетните потребители, попитахме Величка Стойчева – директор Дирекция “Хуманитарни дейности“ към Община Асеновград. Тя припомни, че първоначално бяха отправени предложения към Общинския съвет в града имената на институциите да бъдат променени, заради новите законови разпоредби. Преди да бъдат разгледани и гласувани, обаче, докладните бяха оттеглени.
Стойчева обясни, че „в Министерството имат да уточняват много неща“. По думите й, в момента пред Общината не стои проблем какво ще се случи с децата, живеещи в Центъра за настаняване от семеен тип в града, тъй като Законът е „стопиран“. Когато уточненията бъдат окончателно завършени и се конкретизира какво точно се изисква, тогава ще могат да бъдат тъкувани текстовете, ще се внесе ново предложение в Общински съвет-Асеновград за промяна името на институцията и ще се предприемат нужните мерки. Междувременно в Центъра за настаняване от семеен тип в града вече е назначен временно изпълняващ длъжността управител – Мария Тодорова.
На 01.02.17 г. тя прие длъжността от предишния ръководител Манол Манолов, който се оттегли по собствено желание. Ръководителката е назначена временно на позицията, докато бъде обявен конкурс и избран нов директор. Мария Тодорова коментира лаконично измененията в Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. Тя посочи, че целта е децата да продължат да съжителстват заедно с младежите, тъй като вече са се адаптирали към обстановката и са утвърдили взаимоотношенията си с останалите. А една такава промяна за тях, като извеждането им от тази среда, няма да бъде здравословна.
Преди да заеме позицията на управител на Центъра за настаняване от семеен тип Тодорова е работила в Дневен център за деца с увреждания в Асеновград, като социален работник“. В рамките на четири години е участвала и в проект „И аз имам семейство“ към Общината. Мария Тодорова посочи, че на този етап нещата в новоповерената й институция вървят гладко. „Децата и младежите вече са се адаптирали добре, а детегледачите приемат работата си присърце. Грижат се с любов за потребителите. Вече са опознали добре всеки един от тях и общо взето сме едно голямо семейство, каквато именно е и идеята на този вид социални услуги.“, обясни временно назначеният управител.
Към момента в Центъра са настанени 11 деца и младежи, при общ капацитет 14 места. Шест от тях са момчета, а пет са момичета. Възрастта им е между 14 г. и 26 г. За тях се грижат 12 човека персонал - дететегледачи, медицинска сестра, педагог и социален работник. Мария Тодорова увери, че като ръководител възнамерява да продължи добрата практика на работа с потребителите, която е изградена до този момент. Част от обитателите посещават Дневен център за деца с увреждания. Там с тях работят специалисти от Центъра за социална рехабилитация и интеграция-Пловдив. През почивните дни с потребителите работят и други специалисти.
При всяка възможност децата и младежите се включват в различни програми за социална интеграция, като курсове по сервиране или помагане при сортирането и подреждането на дрехи в магазини за втора употреба. „Най-голяма нужда все още обитателите на Центъра в Асеновград имат от приемане и любов. Иначе, благодарение на немалкия брой дарители ние покриваме инцидентно възникналите нужди.“, обобщи Тодорова. И допълни, че годишният бюджет, с който разполага социалната услуга, е в размер на около 166 000 лева, като това включва всички разходи.
Центърът за настаняване от семеен тип е държавно делегирана дейност. Това означава, че бюджетът се обезпечава от Държавата. А онова, което не може да покрие тази сума, го осигуряват дарителите - екскурзии, почивки на море, празнуване на рождени дни, закупуване на спортни и рехабилитационни уреди и други.