Преподаватели и ученици от асеновградски гимназии поискаха от градската управа създаване на Ученически общински съвет.
Неговите функция и цел са посредничество за по-бързото, рационално и успешно решаване на проблемите между възпитаниците на учебните заведения и ръководството на Община Асеновград.
Идеята бе приета с положителен интерес, от страна на управляващите. Целта на Ученическия общински съвет ще бъде да запознава градската управа с информацията и събитията, които се случват в училищата. Ще има ангажимент да изпраща и обратната връзка – за намеренията на Общината към местните институции, свързани с образованието. Управата на града обеща, че тази идея ще бъде реализирана възможно най-скоро. За целта ученици и общинари си уговориха среща, която ще се състои в началото на следващия месец. Тогава ще бъдат обсъдени кои ще са участниците, какви ще са функциите, нормите и правилата на Съвета.
Дотогава се планира да бъде готов и Уставът на Ученическия общински съвет. Освен тази тема, пред градската управа младите споделиха и притеснението си от неголемия брой работни места в Асеновград. Поискаха да знаят каква е политиката на Общината за осигуряване разкриването на нови такива. Заместник-кметът инженер Мария Вълканова, в момента изпълняваща длъжността кмет, посочи, че непрекъснато се работи по проекти за младежка заетост, по които обаче се разкриват временни вакантни длъжности. Основно за шест или девет месеца.
Случвало се е понякога младежите да бъдат назначавани на постоянна работа след изтичането на този срок. Вълканова подчерта, че Общината няма как да повлияе в тази насока или да се намеси в бизнеса в Асеновград. Пред уравляващите подрастващите се поинтересуваха ще бъдат ли изградени нови спортни зали и съоръжения и ще се отремонтират ли вече съществуващите. Отговорено им бе, че са необходими много средства, но ще се помисли в тази насока. „Стадион „Шипка“ е голямата болка. Но на този етап, за да се случат нещата и да изглежда съоръжението по начин, какъвто всички искаме, са нужни над 1 000 000 лева.“, каза в тази връзка Георги Златев – главен експерт по спортната дейност в общината.
Тийнейджърите предложиха да бъдат разкрити паралелки по „Спорт“ в асеновградските училища. Дадоха идея и да се организират повече благотворителни спортни мероприятия. Не е невъзможно, но трябва да бъде проявен сериозен интерес към конкретни спортове, за да може да се създаде специализирана паралелка, казаха в отговор от общинското ръководство.