Масови проверки за нерегистрирани животновъдни обекти стартират в населените места на община Асеновград. Инспекциите ще се извършват от Областна дирекция по безопасност на храните – Пловдив (ОДБХ). Кметовете и кметските наместници по населените места в Асеновградско следва да представят справки за стопанствата в срок до 30.06.20 г. Целта е недопускане разпространението на африканска чума по свинете в региона. Проверяващите ще инспектират за отглеждане на прасета в така наречените стопанства „заден двор“.
Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград
Още: Доброволци от Асеновград зарадваха деца в неравностойно положение
Предстои да се осъществи и преброяване на всички животни в населените места, като в това число влизат и пчелините. Хората, на които през миналата година свинете са били унищожени и са получили по 300 лева обезщетение, сега нямат право да отглеждат прасета в срок до 01.09.20 г. Те са декларирали това и ако в момента бъде констатирано, че все пак имат прасета, ще понесат санкция, предупредиха от ОДБХ – Пловдив по време на среща по темата в сградата на община Асеновград. Останалите, които тепърва отглеждат свине, ще имат право да си регистрират животновъден обект. Регистрацията е безплатна и веднъж направена, остава за постоянно. Ангажимент на стопаните е да подадат декларация, само ако има промяна в собствеността или броя на животните.
Единственото финансиране, от страна на собствениците, ще бъде за марката при регистриране. Процедурата предвижда първо прасето да бъде изследвано за африканска чума и ако резултатът е отрицателен, то тогава се счита, че животното е здраво и съответно – ще бъде маркирано. Пробата струва 48 лева с ДДС и ако в едно помещение се гледат повече прасета, изследване се прави само на едното от тях. Идеята е тези животни да се ползват само за угояване с цел - задоволяване нуждите на домакинството, а не за търговия. Забранено в животновъдните обекти е отглеждането на женски некастрирани прасета или на свине майки за разплод.