Общо 11 декара горски масиви са изгорели при възникналите три пожара в района на община Асеновград. Данните от статистиката сочат периода от началото на тази година досега. Това съобщи за Actualno.com началникът на РСПБЗН в града инженер Величко Бришимов.
Първият пожар е пламнал на 21-ви март. Огънят се е разгорял близо до асеновградското село Лясково, в района на сечище. Унищожени са четири декара широколистна гора. Пламъците са възникнали около 13 ч. и са били потушени до 18 ч. на същия ден.
В гасенето са участвали и служители на службата на Държавно горско стопанство-Асеновград. Вторият пожар е лумнал на 28-ми юли до село Леново. Там са изгорели шест декара широколистна гора. Огънят се е възпламенил към 10 ч. сутринта и до 12:30 ч. е бил локализиран и загасен. Последният до момента горски пожар на територията на Асеновградско е възникнал на 8-ми август на връх Безово.
Причината за пожара там е била паднала мълния, която е запалила засушените горски масиви. Пълното потушаване на огъня на връх Безово е продължило почти 24 ч. - от 18:30 ч. на 8-ми до 16:30 ч. на 9-ти август. Мястото на пожара е било охранявано и наблюдавано от пожарникарите през цялата нощ, за да се реагира своевременно, в случай на ново възпламеняване. В потушаването на пламъците е помогнал завалелият по същото време дъжд. За пълното изгазяване на огъня се е наложило обстойно обхождане на района. Там щетите възлизат на един декар иглолистна гора.
До мястото на пожара на връх Безово се е стигнало със специализиран оборудван с помпа и резервоар за вода автомобил на Горското, тъй като противопожарната кола на РСПБЗН в Асеновград е успяла да се изкачи до селото. Причините за възникването на първите два пожара в района на асеновградска община все още не са установени. Няма и заловени и доказани извършители. Предполага се, че пламъците в горите над Асеновград са възникнали вследствие на небрежност при боравене с открит огън.
„Най-често това може да се случи при изхвърлена неизгасена цигара. Пламъци могат да пламнат в гората и от недобре загасено огнище или от пиратки, които ловци ползват за подплашване на дивеча, а сухите треви бързо се разпалват и разпространяват.“, посочи Бришимов.
В сравнение с миналата година пожарите като брой са значително по-малко, но площта на засегнатите и унищожени горски масиви е в почти същия размер. Началникът на Пожарната в Асеновград призова гражданите да бъдат внимателни, тъй като периодът на засушаване става все по-продължителен.
Вследствие на възникналите три горски пожара през тази година не са пострадали хора или служители на РСПБЗН в града, а сред унищожените иглолистни и широколистни дървета, няма такива, които да се намират в район на резерват.