Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мълчанието на чиновниците: Инат до откат в Асеновград

24 септември 2019, 08:08 часа • 6074 прочитания

Общинското ръководство на Асеновград отново отказва мълчаливо да отговори на въпроси, свързани с разходването на граждански пари. Въпросът, с който ще ви занимаем този път в "Мълчанието на чиновниците", касае фестивала "Маврудово хоро", който се проведе в деня на честване независимостта на България - 22-ри септември. Отговори на въпроси, отправени на 17.07.19 г. и адресирани до кмета на Асеновград доктор Емил Караиванов, все още липсват.

Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград

Още: Доброволци от Асеновград зарадваха деца в неравностойно положение

От деловодството потвърждават, че писмото по Закона за достъп до обществена информация е заведено. Секретарката на градоначалника Яна Стоева пък посочва, че заявлението е открито, но няма повече информация и не може да ни каже защо не ни е отговорено. Това ни навежда до мисълта, че едва ли някой си е направил труда да го резюлира до ресорната дирекция така, както се случи с питанията ни към Дейност "Инспекторат, паркинги и гаражи", ОП "Туризъм" и други. Истинска мистерия - за пореден път изчезват запитвания, редом до други сигнали на граждани.

Незаинтересоваността и нехайството на градската управа към оповестяване разходването парите на гражданите продължава, въпреки наближаващите избори. А ние само искахме да знаем, за да съобщим на хората, средства в какъв размер са отделени за фестивала "Маврудово хоро" за 2019 г. и в какви дейности ще бъдат разпределени те. Единственото, което заместник-кметът на Асеновград Мария Вълканова информира на брифинг пред медии бе, че бюджетът за мероприятието е в рамките на 5 000 лева, колкото бе и през миналата година. А информацията, която премълчаха, можеше само да бъде в плюс на общината като безплатна реклама, защото разходването на публични средства по принцип не е тайна. И вероятната истина е, че всичко това се случва от инат.

Фестивалът е единствен по рода си и първоначално се провеждаше в края септември или началото на октомври. По предложение на граждани, инициативата бе изместена на деня, в който България чества своята независимост. В момента в Асеновград функционират шест любителски състава, които имат групи и в различни асеновградски села. Тази година организатор на празника е ТС "Везеница", съвместно с общината. През 2018 г. участниците във фестивала бяха над 400. Включиха се 17 фолклорни и танцови състава от цяла Южна България.

Още: Стартира конкурсът „Най-добро домашно вино“ в Асеновград

Още: Наградиха добрите дела в Асеновград

По традиция, празникът започна от паметника на Аристи Чорбаджака. След това, продължи с дефиле на групите по определен маршрут, който съдържаше няколко спирки, а финалът му бе на площад "Академик Николай Хайтов". Инициативата няма състезателен характер, не се взимат такси за участие от групите и няма награден фонд.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес