Официално освободен от турско робство е Асеновград, точно преди 141 години. По време на руско-турската война от 1877 г. - 1878 г. генерал Виктор Дандевил е назначен за командир на трета пехотна гвардейска дивизия. След падането на Плевен, неговите части успяват да освободят Етрополе и при изключително тежки зимни условия с много жертви преминават Балкана.
Още: Възраждат Караалановото училище в Асеновград в оригиналния му архитектурен облик (СНИМКИ)
Още: 32-годишен спаси богоявленския кръст в Асеновград
На 16-ти и 17-ти януари 1878 г. при село Брестник войските на генерал Дандевил нанасят последен удар при сражението срещу армията на Сюлейман Паша. В безпорядък оцелелите от турската войска бягат на юг към Беломорието. В тези сражения участва и синът на генерала - капитан Дандевил, който е командир на стрелкови батальон.
На 18-ти януари точно на мястото, на което към днешна дата е разположен паметникът на Виктор Дандевил в Асеновград, с камбанен звън е посрещнат освободителят на Станимака. Така, преди 141 години свободата огрява града.
След вековете на чужда власт започва нова епоха в развитието на днешен Асеновград. В избухналата руско-турска война българските воини са редом до руските. Хиляди други българи помагат с продоволствия и храни. "Така че освобождението и съдбата на българите не са подарък от съдбата, а изстрадана и заслужена отплата за усилията ни като народ. Сега, от дистанцията на времето мнозина приемат свободата, като даденост. Затова днес е моментът да припомним, че това не е така. Свободата, на която се радваме, изисква усилията и дори живота на стотици българи, поколения назад. Ако не беше монахът Паисий да напише своята история и да пробуди българите от робския им сън, това може би, нямаше да стане факт.", каза историкът и главен учител по история и цивилизация в асеновградското ОУ "Ангел Кънчев" - Милко Атанасов, по време на тържественото слово по повод честване на годишнината от освобождението на Асеновград.
Още: Доброволци от Асеновград зарадваха деца в неравностойно положение
Още: Стартира конкурсът „Най-добро домашно вино“ в Асеновград
Той припомни, че това нямаше да е възможно и без Георги Раковски, дал един от първите тонове за освобождение. И без делото на гениалния Левски, който създава вътрешната революционна организация. И без апостолите от Априлското въстание, които жертваха живота си, за да може българският въпрос да стане европейски и да намери своето разрешение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Наградиха добрите дела в Асеновград
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Днес, връщайки се назад във времето, ние бихме се запитали заслужиха ли свободата си жителите на някогашна Станимака? "Станимаклии не участваха активно в Априлското въстание. Станимака дори не е в границите на българската екзархия. Това са фактите и те ни показват цялата истина. А тя е, че хилядите българи от града и околностите села са желали свободата и са били готови да се жертват за нея. Когато след Берлинския конгрес Санстефанска България е разпокъсана, градът попада в границите на Източна Румелия. Заражда се ново движение за обединение с Княжество България. Тогава българите от асеновградския край са в предните редици на организацията. Те имат голяма заслуга за последвалото Съединение от 1885 г. Станимашка чета участва и в по-късно възникналата сръбско-българска война и дава своя принос за нейния успешен край.
Днес, полагайки венци и цветя пред паметника на генерал Дандевил в Асеновград, ние се прекланяме и пред хилядите руски воини, дошли от различни краища на необятната империя и дали живота си, обединени от мисълта да помогнат на един братски славянски и православен народ, за да постигне той своето освобождение.", каза Атанасов. Той изрази мнението си, че е добре асеновградчани да помнят, че свободата задължава и е нужно да се отстоява.
Немаловажно е, че с делата си всички българи трябва да показват, че заслужават свободата, защото за нея е платена висока цена. А вървейки напред, никога не трябва да се забравя кои сме и какво е минало ни. "Минавайки покрай паметника на генерал Дандевил в Асеновград нека винаги си спомняме, че нищо не започва и не завършва с нас, но важно е какви дела ще оставим и с какво ще ни запомнят", посочи в заключение историкът.
Още: Откриват зимния сезон в Асеновград с безплатен лифт
Още: Връчиха наградите "Предприемач на годината" в Асеновград