За поредна година на втория ден от Великден хиляди миряни се стекоха в Бачковския манастир. Те се включиха в традиционното шествие с чудотворната икона на Света Богородица до местността "Клувията".
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
Още в ранни зори манастирът бе пълен с богомолци от цялата страна. Те дойдоха да се помолят за здраве и благоденствие пред образа на Божията майка. Шествието с иконата потегли от манастира, като както всеки път, хората, които я носеха, се сменяха периодично. Вярва се, че който носи чудотворния образ днес, ще бъде здрав и ще сбъдне желанията си. Както и предишни години в литийното шествие беше използвано копие на реликвата, тъй като оригиналната икона е в недобро състояние и има опасност да бъде допълнително увредена.
Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра
Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби
Всяка година на втория ден от Възкресение Христово образът на Божията майка се носи на ръце от вярващите до местността "Клувията" над Бачково. Според преданията именно там е мястото, където чудотворното изображение било скрито и опазено през Средновековието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коледен крос – отново в Асеновград
Още: Среща-семинар в Асеновград разказа за ползите от смяната на отоплителните уреди
През 17 век безценната реликва е открита тук от две овчарчета. По техните думи, от мястото се излъчвала силна светлина, която ги привлякла към скалната ниша, приютила образа на Богородица. Тогава е върната в манастира, но изчезва от там и отново е намерена в местността "Клувията". Това се повтаря три денонощия поред.
Накрая Света Богородица се явява в съня на един от монасите, като му заръчва иконата да бъде поставена вдясно от входа на църквата. Именно там и до ден днешен чудотворният образ на Божията майка посреща хиляди богомолци.
Още: Започна ремонт на речното корито в Асеновград
Още: Провериха зимната техника в Асеновград
Точното име на иконата е „Света Богородица Умиление”. Няма единодушно мнение за това, как се е появила в Бачковската обител. Според едни, тя е подарена на манастира от грузински монаси през 1311-та година.
Съществува обаче и предание, че чудотворната икона е копие на легендарната икона на Света Богордица, нарисувана от Свети апостол Лука и прелетяла сама от Грузия до манастира. През годините са документирани безброй чудеса, извършени след молитва пред святия образ.