Над 20 доброволци искат финансова помощ от Община Асеновград, за да извършат рехабилитация, изграждане и поддържане на екопътека „Кутрата“. Необходимите за изпълнение средства са в размер на близо 3 000 лева. Точно 1 500 лева от общата сума ще бъдат осигурени от Общнски съвет-Асеновград. Идеята е на Центъра за местни инициативи и разитие в Асеновград. Общата дължина на трасето е около шест километра.
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
Маршрутът започва от ОУ „Ангел Кънчев“. Преминава през параклис „Свети Йоан“, разположен на висока скала, след което се отклонява по пътеката към връх „Кутра“. Изкачва стръмните склонове до параклис „Свети Димитър“ и се връща обратно до параклис „Свети Еферомени“, насочвайки туристите към улица „Захари Зограф“, където величествено се извисява вековен Чинар. Трасето продължава до параклис „Свети Свети Петър и Павел“, преминава по улица „Рилска“ и кръгът на екопътеката се затваря, достига до началната точка – ОУ „Ангел Кънчев“. Средната продължителност на туристическата дестинация е 2 часа и 30 минути. С отпуснатите средства членовете на Центъра за местни инициативи и развитие в Асеновград планират да поставят указателни табели за посоката и информационни табла на здравна тематика.
За всеки един от 11-те параклиса ще бъдат описани данни за светията и датата на празника, чието име носи конкретния храм, информация за годината на създаване и други. Обмисля се на таблата да бъде илюстрирано биоразнообразието по маршрута. Информационната табела пък ще съдържа карта на трасето, иформация за състоянието и местонахождението на водоизточниците, GPS координати, забележителности и история, снимки и други. По посочения маршрут съществува пътека, но тя се нуждае от почистване и изграждане на места за отдих.
Рехабилитацията й би допринесла за развитието на туризма в община Асеновград, смятат инициаторите. Екопътека „Кутрата“ е подходяща за трасе в спортни състезания, както и за изнасяне на открити уроци с ученици. Рехабилитацията на маршрута ще започне още тази събота /30.09.17 г./ с почистване на трасето. Месец по-късно предстои маркирането му с трайна боя. Планирано е всички дейности по изграждане на екопътеката да приключат на 26.11.17 г., след което тя да бъде официално открита и да се случи първото преминаване по маршрута.
Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра
Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби