Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Асеновградчани се вълнуват от съдбата на културното си наследство

19 април 2018, 10:45 часа • 1028 прочитания

С прожекция на филм и интересна дискусия Асеновград отбеляза Международния ден на културно-историческото наследство. Заглавието „Скалите проговарят” бе представен в Градска библиотека “Паисий Хилендарски” пред десетки ученици.

Документалната лента разказва за скалните светилища в Източните Родопи, които пазят спомена за най-ранните паметници на европейската цивилизация. 34-минутният филм разкрива откритията на професор Ана Радунчева. „Скалите проговарят“ показва скалните паметници, създадени 4000 години, преди траките да населят нашите земи. От филма учениците научиха, че хората от непознатата досега цивилизация са притежавали изумителни металургични умения и астрономически познания.

Става ясно същи, че светилищата в Източните Родопи нямат аналог в света. Твърденията сочат, че откритията са с около 1000 години по-стари от египетските пирамиди и цивилизацията в Месопотамия. По-късно вечерта се проведе и дискусия за културното наследство, в която предимно бяха засегнати теми за съдбата на старинни сгради в Асеновград. Презентация и няколко кратки филма по темата представи пред асеновградчани Васил Караджов – експерт по културен туризъм и председател на Сдружение „Център за култура и туризъм ТРАКЕЯ“.

Дискусията стартира с разсъждения за това, защо ш последно време е много модерно да се реализират възстановки на различни исторически събития. Дали защото така честването на конкретен повод или празник се превръща в още по-масово и интересно мероприятие? Дали защото това е начинът да се изведат по-голям брой хора навън, за да покажат своята гордост и национализъм? Или всичко се възпроизвежда с комерсиална цел? Гледната точка на различните хора не е еднаква, което само по себе си оставя „висящи“ отговорите на посочените въпроси. Като пример бяха посочени възстановката на Априлското въстание, организиране на средновековни битки и други. Пред асеновградчани бе представено и кратко видео, разкриващо красотите на НПК Асенова крепост, с изглед от „птичи поглед“.

Нямаше как да бъде пропусната и темата за утежнената процедура, през която трябва да премине човек, ако трябва да строи или да ремонтира имот, намиращ се в „защитена зона“. Чакането коства години, много средства и нерви, твърдят експертите. По време на срещата се роди идеята веднъж месечно да се провеждат подобни дискусии, с цел да се събуди инициативността у гражданите на Асеновград за реализиране на проекти и каузи за опазване на останалите културно-исторически паметници в общината. В края на дискусията с въпроси и коментари асеновградчани показаха вълнение за съдбата на сградите на някогашните Карааланово училище, Помощно училище /което предстои да бъде закрито на 01.07.18 г./, Детски дом и Старчески дом. Оказва се, на този етап има идея за ползване само на част от бившия Дом за деца, лишени от родителски грижи „Таню Войвода“.

Очаква се през следващата година първият етаж от сградата му да бъде ремонтирана и там да се осъществяват услуги за деца и младежи със специални потребности. Международният ден на културно-историческото наследство и опазване на паметниците на културата се чества от 1984 г., по решение на ЮНЕСКО. Целта на отбелязването му е да се насочи общественото внимание във всички страни по света към ценностите на собственото им и общочовешкото културно наследство. Идеята е да се приобщят нови участници към усилията за опазване на културно-историческите паметници.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес