Откриха човешка ДНК в творби на Леонардо

20 ноември 2020, 18:40 часа • 9599 | прочитания

Биолози и историци от Австрия и Италия проучиха състава на биологичния материал в седем рисунки на Леонардо да Винчи. Те открили неочаквано разнообразие от бактерии, гъби и човешка ДНК. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Frontiers in Microbiology“.

Още: Новата изложба на Георги Георгиев в галерия "Нюанс": "Ангели и демони" винаги наблизо

Още: Конкурс преобразява със светлинно изкуство фасадата на НДК

Учените използвали иновативен геномен подход, наречен Nanopore, за да анализират микробиома на рисунки, който комбинира метода секвениране от трето поколение с протокол за амплификация на генома (WGA).

Това е първото пълно геномно изследване на произведения на великия италиански художник, предаде БГНЕС.

Чувствителният метод Nanopore е много добър инструмент за мониторинг на произведения на изкуството, с чиято помощ може да се оцени микробиома и да се визуализират неговите вариации.

Още: Звездата от "Хари Потър" Еvanna Lynch пристига в България на Anventure Comic Con 2025

Още: Фестивалът на светлините LUNAR дава нов облик на вечерна София в дните между 8 и 11 май

Въпреки отстъствието на видими увреждания на хартията, учените открили следи от голямо количество бактерии върху рисунките на Леонардо, а количеството им преобладавало над това на гъбите.

Според тях, голяма част от тези бактерии са типични за микробиома на човека и са оставени по време на реставрационни дейности.

Друго интересно откритие било наличието на голямо количество човешка ДНК. Авторите подчертават, че нямат основания да твърдят, че това е ДНК на художника. По-вероятно е следите да са оставени от реставраторите през годините.

Учените успели да установят също, че рисунките са били дълго време в Торино и Рим.

Още: Непослушните Guerrilla Girls с първа ретроспективна изложба в България

Още: Картина на Банкси се продаде за убийствена сума (СНИМКА)

Авторите на проучването смятат, че с раработения от тях метод може да се създават биологични „пръстови отпечатъци“ на най-известните произведения на изкуството, което не само ще даде възможност да се научи много за историята на създаването им и начина, по който са били съхранявани, но и ще им осигури допълнителна защита.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес