Министърът на културата Кръстю Кръстев откри тази вечер изложба, озаглавена „Настоящите“. Експозицията в галерия „Средец“ на министерството представя студентите от 1-4 и от магистърски курс от катедра „Метал“ към Националната художествена академия.
Още: Виктор Чучков представя втората си фотографска изложба
Още: Почина художничката Ива Владимирова
„Убеден съм, че всеки талант трябва да се отглежда внимателно, с вещина и любов. Вече 127 години НХА е незаменим участник в развитието на българската художествена култура и образование, а основният ѝ приоритет е формирането на професионални художници в различните области на изящните и приложните изкуства, дизайна, изкуствознанието и реставрацията“, каза министър Кръстев по време на откриването. Той сподели, че е впечатлен от резултатите от съвместната работа на преподаватели и студенти и ги поздрави за това, че с прекрасните си произведения са успели напълно да преобразят галерия „Средец“.
„Дълбоко вярвам, че изложбеното представяне на младите артисти, особено в това престижно и авторитетно пространство на Министерството на културата, е още една важна възможност за всеки художник да се разгърне, да се концентрира и да извади наяве най-доброто от вътрешния си свят пред различни публики. А, уверявам Ви, публиката на галерия „Средец“ е изключително разнолика и взискателна, гостите тук често са и чуждестранни“, посочи още министър Кръстев. Той изрази надежда младите посетители на експозицията да се вдъхновят от видяното, за да изберат академичното обучение по изобразително изкуство с неговите многообразие, възможности и потенциал, които специалностите в НХА генерират към всички сфери на обществения живот.
„Уважаеми преподаватели и студенти, Вие сте настоящата ни надежда, че и в бъдеще съкровищницата на българската култура ще продължи да се обогатява благодарение на взаимодействието между опита и между младите дарования, с които заслужено се гордеем! На добър час на изложбата!“, каза още министър Кръстю Кръстев. Той се обърна към младите хора, изпълнили галерия „Средец“ с думите: „Годините нямат значение, важен е духът, важна е душата. Не забравяйте, че просто трябва да работим здраво, ако искаме да станем наистина много добри!“.
Още: Откриваме "Лицата на нощна София" във фотографска изложба в Централни хали
Още: Откриват изложба на Стефан Десподов - Деспо в Народния театър
„Имаше две ползи от пребиваването в министерството. Едната – извоювана с много мъки и борби в различни държавни агенции – полиция, инспекторат, Държавна агенция „Митници“ - това беше освобождаването на авторските творби за износ. А другото добро дело е днешната изложба“, каза проф. Велислав Минеков, ръководител катедра „Метал“ в Националната художествена галерия. Той сподели, че се е върнал в България специално за днешното откриване. Проф. Минеков разказа историята за създаването на катедра „Метал“, като подчерта приноса на проф. Николов – не само като изключителен автор, но и прекрасен преподавател. Велислав Минеков припомни тежките условия в края на 90-те години на 20 в., при които е започнал да работи в катедрата и благодари на министъра на културата за предоставената възможност за изява на възпитаниците от НХА.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо
Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)
От името на студентите благодарност изказа Василена Станчева от първи магистърски курс. Тя разказа малко повече за изложбата и благодари на всички присъстващи в препълнената галерия „Средец“ на Министерството на културата за проявения интерес.
Изложбата има за цел да представи най-добрите учебно-творчески резултати на всички настоящи, обучаващи се в момента студенти – от първи до четвърти бакалавърски, както и от магистърския курс от катедра „Метал“ към Националната художествена академия (НХА).
Катедра „Метал“ към Факултета за приложни изкуства и дизайн в НХА е основана през 1991 г. Първоначално ръководител и единствен преподавател по главните учебни дисциплини „Метал“ и „Композиция“ е доц. Георги Чапкънов, след което се оформя екип от най-добрите специалисти в различните области на художествения метал, като всеки от професорите създава свое специализирано ателие: Богомил Николов – ръководител ателие „Медална пластика“, Димитър Делчев – „Ювелирно изкуство и дизайн“, Велислав Минеков – „Металопластика“, Иван Славов – „Скулптура“, а по-късно и доц. Емил Бачийски – „Метална пластика за конкретна среда“. Дългогодишен преподавател по дисциплината „Рисуване“ е доц. Кирил Матеев.
Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк
Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)
Авторите в изложбата са:
Гергана Бернардова, Даниил Данаилов, Никола Андреев и Ния Старидолска - от първи курс;
Александра Попова, Виктория Димитрова, Дзиацен Хуан, Карина Амбарцумян, Никола Михов, Ния Димитрова и Хуеййен Луо - от втори курс;
Дарин Костов, Димитър Иванов, Дона Константинова, Мартина Драгова, Моника Зашева, Никол Александрова и Петя Тодорова - от трети курс;
Миглена Александрова и Денилин Георгиев - от четвърти курс;
Атанас Борисов, Василена Станчева, Петя Танева и Цветан Панайотов - от първи магистърски курс.
За някои от тях това е първа изява пред публика и възможност за първа съпоставка на постиженията извън академичните ателиета. Изложбата ще остане до 22 юни в галерия „Средец“.