На 24 ноември в един от най-посещаваните виенски музеи Белведере бе открита изложба на българския художник Недко Солаков. В инсталацията творецът провежда своеобразен диалог с артистичната си съвест чрез дългогодишния си приятел - куратора Чарлз Еше.
Още: Виктор Чучков представя втората си фотографска изложба
Още: Почина художничката Ива Владимирова
Артистичната инсталация на българския художник Недко Солаков "A Cornered Solo Show #3 (with Charles Esche as my artistic conscience)" не може да бъде открита в представителните изложбени зали на Белведере. Тя се намира в незабележим ъгъл в гардеробната на музея и представлява колаж от картинни и текстови елементи. Тук, в това междинно място на пристигане и тръгване, Солаков представя на посетителите темите на своето изкуство и умело ги въвлича във вътрешен диалог със съвестта на художника.
Фотограф: Johannes Stoll / Belvedere, Wien
Още: Откриваме "Лицата на нощна София" във фотографска изложба в Централни хали
Още: Откриват изложба на Стефан Десподов - Деспо в Народния театър
Още: Парад на пощенските марки: Открива се филателна изложба в Пловдив
Повече за необичайната изложба
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо
Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)
На стената посетителите могат да прочетат какви са намеренията на Солаков: "Бих искал да направя огромна самостоятелна изложба в една от великолепните зали на Белведере. Един ден това наистина може да се случи, така че защо да не помисля предварително как трябва да изглежда изложбата? Публиката в този изключително добре посещаван музей е взискателна. Как се подготвям ли? Казвам си: Марш в ъгъла, 65-годишен мечтателю! Докато нямаш ясна представа как трябва да изглежда изложбата ти, просто спри дотук! Това каза моята артистична съвест в лицето на моя стар приятел и виден куратор Чарлз Еше."
И така, за да направи спонтанно и артистично впечатление пред съвестта си, т.е. пред Чарлз, художникът решава да представи мислите и вижданията си, въпросите и отговорите си върху изключително спонтанно направени изрезки от грундирано платно, което от десет години стои навито на руло в ъгъла на ателието му.
Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк
Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)
Инсталацията ще остане в "Белведере" до 19 юни 2024 г.
Още: Изложба живопис "23" на Пламен Монев представя Арт Галерия Le Papillon (СНИМКИ)