Коментар на Би Джей Епстайн, американска преводачка, писателка, редакторка и лектор по литература в Университета в Източна Англия за Independent.
"Вие сте много... индустриални".
Така ме определи един швед, когато живеех и работех в Швеция. И не беше комплимент.
Защото, както разбрах с времето, макар шведите да работят здраво и с отдаденост, не смятат, че работата ги определя. Забелязах, че хората там имат много здравословен баланс между личния живот и работата и усещане, че самите те са много повече от това, което правят, за да изкарат парите си.
Когато се преместих в Швеция от Чикаго през 2001 г., се впуснах да градя живот и кариера. Научих шведски и започнах да преподавам английски. Пишех статии, бях редактор на свободна практика, а когато шведският ми стана достатъчно добър, започнах да превеждам. Работех дълги часове, 7 дни в седмицата, без особено свободно време.
Харесваше ми, но и се чувствах някак задължена. Като американка от еврейски произход бях научена да мисля, че работата е всичко. Смятах, че животът се състои в това да получиш добро образование, след което да започнеш професионалния си път напред и нагоре в кариерното си развитие. Вероятно е било комбинация от американската мечта и надеждите на имигранта.
Така че се почувствах дълбоко обидена от човека, който се присмя на моята "индустриалност". Тогава обаче се огледах около себе си и видях какво правят останалите.
В шведския има една дума - "lagom", която приблизително може да се преведе като "не прекалено много, не прекалено малко, точно толкова, колкото трябва". "Умерено" или "точно достатъчно". И въпреки, че е клише да описвам с lagom шведската култура, това е истината. И идеята за lagom повдига някои въпроси.
Защо да робтя, докато не "изпуша"? Защо да не мога да си взимам малки почивки през деня, включително популярната "фика" за кафе и сладкиш? Защо да не се насладя на прекрасното шведско лято с няколко седмици отпуск, напълно откъсната от работата? Защо видаги трябва да питам хората, с които се запознавам "Какво правиш", все едно тяхната работа е от някакво особено значение?
Като човек, който чете и превежда скандинавска литература, забелязах, че в северните книги има много по-малък акцент върху работата в сравнение с техните английски еквиваленти.
Например, шведският автор Кристина Сандберг има изключително популярна сред шведите, печелила множество награди трилогия за една обикновена домакиня - Маж, и читателите масово са впечатлени от нейната съдба и живот.
Маж чисти, грижи се за двете си деца, среща се с приятели, готви всеки ден и не се занимава с абсолютно нищо друго. Не работи. Трудно е да си представим как жителите на определени страни имат времето и желанието да четат 1500 страници за живота на една домакиня. Но мисля, че би им било полезно.
Комиксите набират популярност в цял свят, но в Скандинавието те изрично акцентират върху въпроси като умереността и равенството. Една популярна северна комикс героиня - Зелда, почти не работи и прекарва времето си, разсъждавайки върху проблемите на света. Идеите като цяло кореспондират с феминизма, женската същност и мнението, че фокусът върху капитализма и властта са причините за страданието по света.
Наскоро шведската култура направи още една крачка, въвеждайки 6-часовия работен ден. Много организации и компании, които направиха промяната, отчетоха, че служителите са по-щастливи, по-продуктивни и по-креативни, което потвърждава тезата, че ако хората се чувстват по-добре, те всъщност работят по-добре. И всички печелят.
"Изпушилите" хора струват на обществото и компаниите време и пари. Те се нуждаят от здравни грижи, отпуск и заместници, които трябва да бъдат наети и обучени. Отпочиналите и ентусиазирани служители имат по-позитивно отношение към работата си и я вършат с повече желание.
Да работиш по-малко, за да живееш по-добре
Според мнозина 6-часовият паботен ден просто няма да пасне на обсебеди от работата култури като Америка или Великобритания. Но имайки предвид влошеното ни здравословно състояние с растящите нива на затлъстяване, безсъние и стрес, нещо трябва да се промени. Превърнали сме многото работа, и естествената й последица - малкото сън, в морален въпрос и дори във фетиш. Знаем какви щети ни причинава липсата на достатъчно почивка и въпреки това твърдо отказваме да напуснем офиса, да пренебрегнем телефона си и изобщо - да се изключим.
Някои компании извън Швеция се опитват да намалят работния ден и, о, изненада - откриват, че служителите се чувстват "освежени" и доволни заради повечето време, което имат за близките си. Също така времето, прекарано далеч от офиса, дава възможност на хората да погледнат на работните си задачи по друг начин и от друга перспактива, така че когато се върнат, да бъдат по-иновативни и по-стимулирани.
Може би повече компании трябва да намалят работния ден. Може би светът трябва да вземе пример от Швеция. И да имаме повече време за фика, за лежерно четене и по-lagom отношение към работата.
Да, аз все още съм "индустриална". Но с мярка. И винаги съм готова за едно кафе със сладкиш.
Каква е Швеция на 6-часовия работен ден
23 ноември 2016, 11:23 часа • 9481 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор