Разочарованието от досегашния президент на САЩ Джо Байдън достигна предела си в Украйна, пише The Economist. Полумерките на Вашингтон все повече изглеждат като слабост и лицемерие. Победата на Доналд Тръмп на американските президентски избори обаче може да предложи на украинския президент Володимир Зеленски изход от безизходицата.
Още: Тръмп помилва основателя на Silk Road
Още: Тръмп обяви колко ще задели за инвестиции в сферата на изкуствения интелект
На пръв поглед завръщането на Тръмп в Белия дом изглежда като най-лошия кошмар за Украйна. Новият президент на САЩ многократно отказа да осъди нахлуването на руския диктатор Владимир Путин, издирван от Трибунала в Хага за систематично отвличане на украински деца, и поражда чувството, че той дори се възхищава от нравите на руския диктатор и неговия стил на управление. А веднъж Тръмп дори се опита да изнудва Украйна, отказвайки й военна помощ.
Голямата изненада и индикация за това колко зле станаха нещата в Украйна през последните месеци е, че много високопоставени украински служители искрено се надяваха Доналд Тръмп да спечели. Избирайки между вариантите живот на системи или непредсказуем президент на САЩ, който ще пренебрегне правилата дори и при заплаха почти сигурно да намали помощта, те са готови да поемат рискове. Още: Няма бебета, руснаците изчезват: Фонът зад меренето на мускули между Путин и Тръмп (ОБЗОР - ВИДЕО)
Добра новина ли е Тръмп за Украйна?
Володимир Зеленски побърза да поздрави Тръмп за победата му и то с най-ласкави думи. "Очакваме с нетърпение ера на силни Съединени американски щати под решителното ръководство на президента Тръмп", написа той в X (бивш Twitter, сега управляван от милиардера-поддръжник на Тръмп Илон Мъск). И това не е просто PR.
Още: Байдън оставил "вдъхновяващо" писмо на Тръмп, какво пише в него (ВИДЕО)
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
От администрацията на Зеленски стават все по-разочаровани от „самоограничението“ на администрацията на Байдън, както се изразиха, от навика ѝ да се ужасява от руската ескалация и разширяващата се пропаст между обещанията за "подкрепа на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо" и действия, насочени към обратното.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Забраната на Америка западните ракети с голям обсег да удрят тила на Русия, хроничните забавяния на доставката на военна помощ (дори от вече одобрени пакети) и неспособността на Вашингтон да предложи надеждни гаранции за сигурност все повече изглеждат като слабост и лицемерие. Победа на Тръмп обаче може да предложи на Зеленски изход от това, което в най-добрия случай изглежда като кървава задънена улица и поражение в най-лошия.
По време на предизборната кампания Тръмп обеща да прекрати войната за 24 часа. Никой не знае точно какъв е мирният му план, а може би дори и самият Тръмп не знае. На този етап украинските власти изхождат от две публични формулировки. Първата, от вицепрезидента на Тръмп в президентската надпревара Дж. Д. Ванс, включва замразяване на конфликта в сегашните му позиции и принуждаване на Украйна към неутралитет без очевидни гаранции за сигурност или каквато и да е рамка за Путин. Още: САЩ ще похарчат 6 милиарда долара за Украйна преди идването на Тръмп
Вторият вариант, който Украйна би предпочела, беше очертан от бившия държавен секретар на Тръмп Майк Помпео на страниците на The Wall Street Journal. Той включва увеличаване на военната и финансова подкрепа като възпиращ фактор срещу Москва, както и запазване на перспективата за членство в НАТО. Много ще зависи от това кой план ще избере Тръмп.
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)
Пълно изоставяне на Украйна е малко вероятно, не на последно място поради възгледите на републиканския електорат. Тръмп, разбира се, няма да иска да остане в историята като архитект на поражението на Украйна. Но като твърд поддръжник на сделки, той вероятно ще поиска нещо в замяна от Украйна - например достъп до земните недра и природни ресурси. Той ще се интересува много по-малко от либералните ценности. Вадим Пристайко, външен министър по време на т.нар. украинска афера в Съединените щати, вярва, че Зеленски трябва да направи всичко възможно, за да наложи логиката си на новата администрация, докато Тръмп все още обмисля и претегля.
Проблемите на фронта
Промените във Вашингтон съвпаднаха с тежки изпитания за украинските въоръжени сили. След година на отчаяна съпротива срещу руската офанзива, Украйна претърпя най-тежките си териториални загуби от 2022 г. насам (около 620 квадратни километра за месец, въпреки че това е само 1% от "предвоенната" площ на страната). Русия напредва на няколко фронта и ускорява настъплението си. Изглежда, че е само въпрос на време украинските въоръжени сили да изоставят стратегическите височини в района на Курахово в Донецка област. Още: Тръмп размахал пръст на Путин: Не ескалирай войната в Украйна
Основното безпокойство дори не е какво се случва на фронтовата линия, а признаците на напрежение в тила. Украйна отчаяно се опитва да попълни намаляващите си редици: планът за набор е изпълнен едва 2/3. Междувременно Русия засега удържа натиска въпреки големите загуби на руската армия. Високопоставен украински военен командир призна, че моралът е подкопан в най-трудните части на фронта. Източник от Генералния щаб на Украйна предполага, че почти 1/5 от войниците са напуснали позициите си и са се оттеглили.
Засега няма признаци, че украинските въоръжени сили ще се откажат от по-нататъшната борба. На този етап те имат достатъчно оръжия, с които да устоят, и достатъчно територия, на която да се оттеглят, ако нещата наистина станат зле. Украйна също разполага с много американски оръжия и още ще бъдат доставени. Междувременно Русия има свои собствени проблеми, не на последно място растящата инфлация, която е обещание за сериозни проблеми за следващата година. Изглежда обаче, че Украйна ще се изправи преди Русия пред критична ситуация, може би в рамките на около 6 месеца. Още: Украйна е длъжна да балансира над пропастта след изборите в САЩ
Тръмп със сигурност ще иска да положи основите на предстоящата сделка, преди да седне в Овалния кабинет на 20 януари. Путин си остава "неизвестна величина" или по-скоро това, на което ще се съгласи. Източници от обкръжението на руския лидер дават противоречиви сигнали за неговата готовност за преговори: или уж е готов да замрази военните действия по сегашната линия на съприкосновение, или настоява Украйна да се предаде, пише The Economist.
Дипломатически източник предупреди, че "сложните въпроси" правят бързото мирно уреждане "нереалистично". Освен това Путин вярва, че неговите сили побеждават и като се има предвид, че украинците отстъпват, може би е прав. "Логично е той да продължи напред", счита източник от украинските сили за сигурност: "Но успехът на бойното поле е нещо измамно. Не можеш да си сигурен какво ще се случи утре". Още: НАТО срещу имперските традиции на Русия: Ще ескалира ли конфликтът?
Освен това Путин има свой собствен начин на преговори. Сега, когато температурите в Украйна са на път да паднат под нулата, Русия може да възобнови систематичното унищожаване на енергийната инфраструктура на страната. Тези атаки със сигурност ще се засилят. "Вероятно ще се опитат да направят нещо", заключи Вадим Пристайко: "Те ще унищожат електрическата мрежа и ще се опитат да премахнат държавното ръководство. Следващите три месеца ще бъдат кошмарни".
Превод: Ганчо Каменарски