Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо бе уволнен главният изпълнителен директор на "Дисни"?

28 ноември 2022, 18:13 часа • 1806 прочитания

Наскоро Disney уволни главния изпълнителен директор Боб Чапек и се твърди, че причината са някои съмнителни счетоводни практики. В доклад на Bounding Into Comics се казва, че Чапек може да е използвал измамно счетоводство, за да скрие колко пари е загубила компанията, докато е разработвала своята стрийминг платформа Disney+. Чапек беше отстранен от компанията на 20 ноември, след като бордът на директорите стигна до колективно решение да го отстрани след ужасен разговор за резултатите от четвъртото тримесечие.

Изненадващо, компанията реши да върне на поста бившия главен изпълнителен директор на Disney Боб Айгър, след като Чапек беше на поста само няколко години. Разбира се, има и други теории защо Чапек загуби поста си, включително публичните проблеми, които Чапек имаше със Закона за родителските права в образованието във Флорида. Чапек беше нерешителен пред този политически въпрос, което накара служителите да бъдат разочаровани от първоначалната му липса на реакция.

„Уолстрийт джърнал“ разговаря с вътрешни лица, които твърдят, че компанията е загубила повече от 8,5 млрд. долара от загубите на стрийминг платформата. Твърди се, че Чапек е излъчвал оригинални сериали на Disney+ по други мрежи, собственост на компанията, за да може да посочи бюджетите за тези сериали в счетоводните отчети на тези мрежи. Така платформата за стрийминг е изглеждала по-печеливша, отколкото е била в действителност.

Макар да звучи, че в тези твърдения няма нищо незаконно, изглежда, че Чапек се е опитвал да прикрие някои неуспехи, за да избегне евентуалното си отстраняване. Това може да затрудни финансовото възстановяване на "Къщата на мишката" в близко бъдеще, така че изглежда, че новопомазаният Айгър може да трябва да направи някои съкращения.

Твърди се, че Чапек е харчил много за съдържание, което е още един начин, по който може да е заблуждавал инвеститорите и членовете на борда. По време на Деня на инвеститора през 2020 г. Чапек спомена, че ръстът на абонатите ще помогне за покриване на разходите за съдържание, което означава, че през 2024 г. ще похарчат между 8 и 9 млрд. долара за съдържание. Вътрешните лица твърдят, че само през тази година Disney е похарчила 30 млрд. долара за съдържание.

Макар че Disney и Чапек не са коментирали тези доклади, не е твърде изненадващо, че стрийминг платформата е похарчила куп пари, за да започне да функционира. Само маркетингът за подобно начинание трябва да е невероятна сума, да не говорим за високата цена за създаване на качествено съдържание. Когато се конкурираш с големи компании като Netflix, Hulu, Apple и HBO на Warner Discovery, знаеш, че навлизането на този пазар няма да е евтино.

Случва се също така Disney да прави предавания, чието създаване изглежда много скъпо, тъй като трябва да се поддържат живи някои от основните интелектуални права като Star Wars и Marvel. Всички съдържания за "Междузвездни войни" и "Марвел", имат първокласни актьори, тонове специални и практически ефекти и невероятни хора зад камерата. Плащането за възможно най-висока продуцентска стойност изглежда е скъпо начинание и няма да е твърде изненадващо, ако в бъдеще „Домът на мишката“ забави темпото.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес