Съдия в САЩ нареди най-късно до обед в понеделник да започне ръчно повторно преброяване на бюлетините в щата Мичиган от президентските избори в САЩ, състояли се 9 ноември, предаде Асошиейтед прес.
Съдебни искове за повторно преброяване на бюлетините в три американски щата - Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания, бяха подадени от кандидатката на Зелената партия Джил Стайн, която получи само 1 процент от гласовете. Тя настоява за повторно преброяване с цел "да бъде потвърдена точността на резултатите", защото било възможно подадените гласове да са станали обект на хакерство.
И в трите ключови за изхода от изборите щати републиканецът Доналд Тръмп се наложи с минимална преднина над кандидатката на демократите Хилари Клинтън. Специално в Мичиган разликата между двамата бе само 10 700 гласа, което е 0,2 процента.
Повторното преброяване в Уисконсин вече започна. Щатски длъжностни лица в Мичиган бяха подали контраиск, настояващ пълното повторно преброяване на всички подадени в щата 4,8 млн. бюлетини да бъде отложено с два дни. С днешното си решение обаче, взето рано сутринта, съдия Марк Голдсмит прие аргументите на адвокатите на Стайн, че отлагане до сряда ще направи почти невъзможно процедурата да завърши в установения от закона краен срок, и нареди повторното преброяване да започне веднага. Това повишава шансовете то да приключи до крайния срок - 13 декември, предаде Mediapool.
Още е неясна картината около иска на Зелената партия за повторно ръчно преброяване в Пенсилвания. В събота тя се отказа от иска си пред щатски съдилища за пълно повторно ръчно преброяване и каза, че ще настоява това да стане само в отделни избирателни окръзи, където има съмнения за нередности. Часове по-късно обаче партията на Стайн обясни, че ще настоява пред федерален съд за пълно преброяване.
Актуализиран резултат от преброяването на подадените в Пенсилвания бюлетини, оповестен в петък, показва, че преднината на Тръмп над Клинтън там е намаляла от 71 000 на 49 000 гласа, при общо 6 млн. подадени бюлетини. Това се изясни след довършването на първото преброяване с получените от чужбина бюлетини и разглеждането на подадените контестации по места. Тази разлика е все още малко над половин процент - границата, която би наложила автоматично цялостно повторно преброяване в щата. Резултатите все още се доуточняват в някои избирателни участъци, но според АП няма достатъчно неотчетени гласове, които биха могли да променят крайния резултат.
Частично повторно преброяване е в ход и в щата Невада по искане на независимия кандидат за президент Рок де ла Фуенте, за което той лично си плати. Фуенте бе последен там след Клинтън и Тръмп. Брои се в четири избирателни окръга, процесът се очаква да приключи до петък. Ако разликата в подадените за Фуенте или за Клинтън гласове при повторното преброяване надхвърли 1 процент, ще се наложи пълно ръчно броене във всичките 17 щатски избирателни окръзи. При подадени 1,1 млн. гласа в Невада Клинтън спечели в този щат с 27 202 гласа повече от Тръмп.