Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна промени стратегиите на държавите, колебаещи се между САЩ и Китай

29 март 2023, 01:15 часа • 6295 прочитания

Посещението на Си Дзинпин при Владимир Путин доведе до множество споразумения за "стратегическо сътрудничество", които включват увеличаване на продажбите на руски газ за Пекин, както и споразумения за разширяване на трансграничните транспортни връзки чрез изграждане на нови мостове и пътища. Това пишат в анализ за Politico Фелим Кине и Стюарт Лоу, предава БГНЕС.

Китай и САЩ са в надпревара за изграждане на своите блокове на световна сила и двете страни използват една и съща точка за натиск: войната в Украйна. Миналата седмица китайският лидер Си Дзинпин прекара три дни в Русия, затвърждавайки партньорството си "без граници" с руския президент Владимир Путин. Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън започва втората си Среща на върха за демокрация - с цел да обедини световните лидери около принципите на свободата, върховенството на закона и правата на човека. Подтекстът не е толкова деликатен: светът трябва да се обедини срещу Китай и Русия.

Анализ след срещата на Путин и Дзинпин: Трябва ли да се тревожи Западът?

В алианса на демокрациите на Байдън Европа в най-добрия случай е двусмислена по отношение на Китай. Някои от най-важните държави, като Франция и Германия, се притесняват, че отделянето от Китай ще причини твърде много икономическа болка. След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна европейците започват да обръщат повече внимание на посланието на Байдън за опасностите от зависимостта от диктатури. С неотложност, както никога досега, те ограничават износа на оборудване за производство на чипове за Китай, забраняват TikTok на правителствените устройства и прокарват протекционистка търговска политика. Дори дългогодишният въздържател Германия - най-голямата икономика в Европейския съюз и сериозен инвеститор в Китай, започва да поставя под съмнение своята бизнес етика.

Китай отвръща на удара: Пекин укрепва връзките си с Русия, предлага мирен план за Украйна и прокарва идеята, че правителствата могат да бъдат "демокрации", дори ако лишават гражданите си от правото да гласуват свободно за своите лидери. "Намираме се в критичен момент - между войната в Украйна, сближаването на Китай с Русия и продължаващите икономически трусове - и залогът за международното лидерство е голям", казва Стивън Фелдщайн, който е бил заместник-помощник държавен секретар на президента на САЩ Барак Обама по въпросите на демокрацията, правата на човека и труда и който редовно съветва служители от настоящата администрация по тези въпроси.

Руски политик: С решението да разположи ядрено оръжие в Беларус Путин се изплю в лицето на Си Дзинпин

Когато Джо Байдън спечели президентския пост през 2020 г., европейците не искаха да чуят големите му приказки за обединение срещу авторитаризма. Опитът на Байдън да спре знаково търговско споразумение между ЕС и Китай в седмиците преди встъпването му в длъжност беше посрещнат с презрение от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. Оттогава насам европейските лидери са разделени по въпроса, като много от тях са разочаровани от правителството на САЩ, което говори за съюзи, но в същото време става все по-протекционистично в икономическо отношение.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е възприела посланието на Белия дом. "Все по-настойчивият Китай развива зависимости на всички континенти", заяви фон дер Лайен в края на миналата година. "За разлика от тях, вижте какво могат да постигнат САЩ и Европа, ако обединим усилията си". Тя също така председателстваше сесията на първата Среща на върха на Байдън за демокрацията през 2021 г.

Това е рязко различен тон от този на Меркел, която категорично отхвърли призивите Европа да заеме страна между САЩ и Китай, докато не напусна поста си през декември 2021 г. "Много бих искала да избегна изграждането на блокове", заяви Меркел на Световния икономически форум в Давос през януари 2021 г.

САЩ предупреди Китай да не доставя оръжие на Русия

Войната в Украйна - а оттам и уютните отношения на Пекин с Москва - правят тази традиционна германска ортодоксалност все по-малко убедителна. След като САЩ разпространиха сред съюзниците си информация, че Китай обмисля да изпрати оръжия на Русия за борбата в Украйна, германският канцлер Олаф Шолц предупреди, че ще има "последствия", ако Китай направи това, а ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел бодро нарече това "червена линия", ако Китай пристъпи към такъв план.

Посещението на Си Дзинпин при Владимир Путин доведе до множество сделки за "стратегическо сътрудничество", които включваха увеличаване на продажбите на руски газ за Пекин, както и споразумения за разширяване на трансграничните транспортни връзки чрез изграждане на нови мостове и пътища.

Китай и САЩ са в надпревара за изграждане на своите блокове на световна сила и двете страни използват една и съща точка за натиск: войната в Украйна.

Миналата седмица китайският лидер Си Дзинпин прекара три дни в Русия, затвърждавайки партньорството си "без граници" с руския президент Владимир Путин. Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън започва Втората си среща на върха за демокрация - с цел да обедини световните лидери около принципите на свободата, върховенството на закона и правата на човека.

Следете развитието на войната в Украйна тук

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес