Специалният прокурор Робърт Мълър, който разглежда делото за евентуална руска намеса в президентските изборите в САЩ през 2016 година, е започнал разследване относно предполагаемото възпрепятстване на правосъдието, извършено от американския президент Доналд Тръмп. Това съобщи The Washington Post, позовавайки се на свои източници от американската администрация. Освен това Мълър и екипът му разследват дали сътрудници на Тръмп в кандидат-президентската му кампания не са получавали "финансови облаги" от Русия.
Още: Мощни вълни потрошиха рибарски лодки в Перу и убиха човек в Еквадор (ВИДЕО)
Още: Проучване: Нарастват климатичните бедствия в Бразилия
Според изданието Мълър вече е разпитал петима души, като се очаква до края на седмицата да свидетелстват още Даниел Коутс - настоящ директор на Националното разузнаване, както и Майк Роджърс - директор на Агенция за национална сигурност (АНС), информира БГНЕС. От АНС коментираха, че съдействат напълно. За момента не е известно колко още хора са дали показанията си пред ФБР и колко още ще го направят.
Показателно е, че от Белия дом вече препращат всички въпроси по случая към личния адвокат на Тръмп - Марк Касовиц.
Припомняме, че по време на вечеря на четири очи в Белия дом между Тръмп и бившия директор на ФБР Джеймс Коми самият Коми е заявил, че американският президент все още не е разследван официално заради предполагаемата руска намеса в американските президентски избори. След уволнението на Коми обаче това се е променило и буквално дни по-късно е започнало разследване. На същата вечеря Тръмп, по думите на Коми, е опитал да въздейства да не бъде разследван бившия съветник по националната сигурност Майкъл Флин заради срещите му с руския посланик в САЩ Сергей Кисляк още когато Флин е сътрудник в кандидат-президентската кампания на Тръмп. Точно заради това Мълър вече се е задействал.
Още: "За последните три месеца": Мексико задържа почти половин милион мигранти
Още: Канадски министри работят с екипа на Тръмп за ниски мита
Тръмп на съд и заради приети плащания от чужбина
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok
Още: "Иде ли нова пандемия": Откриха нова мутация на птичия грип в САЩ
По-рано стана ясно, че 196 американски конгресмени и сенатори, всичките демократи са внесли иск срещу милиардера по обвинение в нарушение на американската конституция. Според исковата молба, след встъпването си в длъжност Тръмп е нарушавал системно конституцията, тъй като има бизнес интереси в чужбина и на практика чрез различните си фирми получава пари от правителства на други държави. Конгресмените твърдят, че Тръмп не е искал позволението на Конгреса при осъществяването на тези бизнес интереси. Основната компания, която остана директно в ръцете на Тръмп, е Trump Organization.