Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три пъти по-голям риск за мъжете с COVID-19 да стигнат до интензивно лечение

09 декември 2020, 18:55 часа • 1649 прочитания

Мъжете, заразени с COVID-19, са три пъти по-склонни да се нуждаят от интензивни грижи, отколкото жените. Освен това представителите на силния пол са изложени на значително по-висок риск от смърт от вируса, казаха учени, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Изследователите са анализирали над три милиона потвърдени случая на коронавирус от 46 държави и 44 щата в САЩ между 1 януари и 1 юни 2020 г. Те открили, че рискът от инфекция със Sars-Cov-2 е еднакъв за жените и мъжете, тъй като „точно половината“ от потвърдените случаи са пациенти от мъжки пол. Но мъжете са почти три пъти по-склонни от жените да бъдат хоспитализирани в интензивно отделение и са 39% по-склонни да умрат от вируса, сочи изследването.

"Тези данни могат да помогнат на лекарите да разберат, че полът е рисков фактор за тежко заболяване при управление на пациенти", каза съавторът Кейт Уеб пред AФП. "Полът е недостатъчно докладвана променлива в много проучвания и това напомня, че е важен фактор, който трябва да се вземе предвид при изследванията", каза изследователят от университета в Кейптаун.

Тенденцията е глобална - освен няколко изключения - и най-вече може да бъде сведена до биологичните различия, казаха изследователите. „За половите различия както във вродената, така и в адаптивната имунна система е съобщавано и по-рано и те може би обясняват женското предимство при COVID-19“, казват авторите.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Жените естествено произвеждат повече протеини, които ограничават анормалния имунен отговор, известен като цитокинова буря, за който се смята, че играе роля в провокирането на тежки форми на COVID-19. "Женският" естрадиолов хормон може също да помогне на жените да отблъснат тежките форми на вируса, тъй като засилва реакцията на Т-клетките, които убиват заразените клетки, и увеличава производството на антитела, се казва в изследването. „За разлика от него, мъжкият полов хормон тестостерон потиска имунната система“, отбелязват авторите.

Въз основа на пола разликите в съпътстващите заболявания, свързани с тежък коронавирус, могат да изложат мъжете на голям риск, пишат те в проучването, публикувано в Nature Communications. Авторите отбелязват сходството в пропорциите на жените и мъжете с хипертония и диабет в световен мащаб, „най-честите съобщени съпътстващи заболявания при хоспитализирани пациенти с COVID-19“. Констатациите може да имат последици за бъдещи ваксини, казаха авторите.

Уеб отбеляза, че предишни ваксини срещу други инфекции показват разлики в реакцията при жените и мъжете. "Все още предстои да се определи дали същото ще важи и за ваксините за Sars-CoV-2", каза Уеб.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес