Германският канцлер Олаф Шолц и президентът Джо Байдън призоваха американските законодатели да одобрят дълго отлагания пакет от военна помощ за Украйна, като предупредиха, че без него Киев не би могъл да удържи инвазията на Русия.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
"Неуспехът на Конгреса на Съединените щати да не подкрепи Украйна е близък до престъпна небрежност", заяви Байдън, докато приемаше Шолц в Овалния кабинет.
"Това е възмутително"
Германският лидер - чиято страна е най-големият военен поддръжник на Киев след Съединените щати - заяви, че се надява на напредък в деблокирането на многомилиардната американска помощ за Украйна.
"Без подкрепата на Съединените щати и без подкрепата на европейските държави Украйна няма да има шанс да защити собствената си страна", предупреди Шолц.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
По-късно той заяви пред репортери след срещата си с Байдън: "Ето защо ние сме едновременно твърдо убедени, че това трябва да се случи сега, но и уверени, че американският Конгрес в крайна сметка ще вземе такова решение."
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Шолц също така обвини руския президент Владимир Путин, че е "изрекъл много лъжи" в "нелепо интервю" с Тъкър Карлсън. "Той иска да получи част от територията на своите съседи. Това е просто империалистическо", каза Шолц.
Политическата парализа във Вашингтон доведе до недостиг на жизненоважни боеприпаси в Киев, докато силите на Путин бавно постигат успехи в източната част на Украйна, където тече усилена зимна офанзива.
Сенатът на САЩ обсъжда законопроект за подновяване на доставките на оръжие за украинската армия, но ако бъде приет, законопроектът ще срещне още по-трудно препятствие в ръководената от републиканците Камара на представителите.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Републиканците се опитват да обвържат помощта за Украйна с исканията си за по-строги действия по границата с Мексико, което е ключов план за Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември.
Пакетът на Сената ще одобри военна помощ за Киев в размер на 60 млрд. долара. Междувременно в Европа миналата седмица лидерите на ЕС най-накрая преодоляха протакането от страна на десния унгарски лидер Виктор Орбан и дадоха зелена светлина за икономическа помощ в размер на 50 млрд. евро.
Шолц нарече войната в Украйна най-голямата криза, "с всички нейни последици за сигурността и мира не само в Европа, но и навсякъде по света".
Срещата Шолц-Байдън включваше и разговори за ескалиращото напрежение в Близкия изток, където войната на Израел срещу Хамас не дава признаци на затишие, а Вашингтон нанесе удари по цели, свързани с Иран, след нападенията срещу американски войски.
Напрежението в региона се повиши след смъртта на трима американски войници в Йордания в края на януари. Байдън изостри критиките си към Израел в изказванията си късно, като заяви, че военната операция в Газа "е прекалена", предава БГНЕС.
ОЩЕ: Шолц: Помощта на САЩ за Украйна трябва бързо да бъде деблокирана