Съветът на сигурност на ООН гласува резолюция, призоваваща за прекратяване на огъня по време на пандемията и предприемането на други мерки за борба с коронавируса, съобщи ТАСС, позовавайки се на източници от световната организация.
Още: Ал Гор сравни администрацията на Тръмп с нацистка Германия
Още: Над 100 елитни университета в САЩ скочиха срещу Тръмп
Проектът на резолюция е получил 15 гласа „за“ и е приет единодушто като „резолюция 2522“.
Основната ѝ цел е подкрепа на публикувания през март призив на Генералния секретар към всеобщо и незабавно прекратяване на огъня във всички конфликтни райони, намиращи се под наблюдението на Съвета за сигурност. Проектът на резолюция беше представен още през април.
Според дипломатически източници, основните разногласия са възникнали между делегациите на САЩ и Китай. В резултат на постигнатия компромис, от резолюцията е премахнат текстът за ролята на Световната здравна организация по отношение на борбата с коронавируса и не се споменава държавата, от където тръгна заразата.
Още: Мъск е получил достъп до секретни данни за мигрантите в САЩ
Още: Ограбиха американския министър по сигурността в ресторант въпреки охраната на тайните служби
В приетия документ се отбелязва, че „хуманитарната пауза не се отнася до военните операции срещу Ислямска държава, Ал Кайда и други личности, групировки и организации, които се асоциират с признати от Съвета за сигурност на ООН за терористични групи“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ответен удар: "Харвард" подаде иск срещу администрацията на Тръмп
Още: Нагоре или надолу: Нови данни за рейтинга на Тръмп 3 месеца след инаугурацията му
Мироопазващите мисии на ООН ще получат мандат да съдействат на държавите при мерките за ограничаване разпространението на коронавируса. Става въпрос основно за осигуряване на хуманитарен достъп, включително преместване на хора и бежански лагери, както и за евакуации от медицински съображения.
Авторите на резолюцията – Франция и Тунис, благодариха за постигнатия компромис, позволил текстът да бъде гласуван. Приемането ѝ не отбелязва край на работата, а нейното начало и е възвърнало „вярата в дипломацията и принципите на многостранност“, благодарение на проявената воля от страна на членовете на Съвета за сигурност да преодолеят съществуващите противоречия.
Вижте още:
Още: Доналд Тръмп разкри ще присъства ли на погребението на папа Франциск
Още: След нов теч на информация: Белият дом иска да смени министъра на отбраната
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 1 юли