Съветът на сигурност на ООН гласува резолюция, призоваваща за прекратяване на огъня по време на пандемията и предприемането на други мерки за борба с коронавируса, съобщи ТАСС, позовавайки се на източници от световната организация.
Още: Над 300 000 без електричество след ледена буря (СНИМКИ и ВИДЕО)
Още: След пророчески сън безработен удари джакпот от милион долара
Проектът на резолюция е получил 15 гласа „за“ и е приет единодушто като „резолюция 2522“.
Основната ѝ цел е подкрепа на публикувания през март призив на Генералния секретар към всеобщо и незабавно прекратяване на огъня във всички конфликтни райони, намиращи се под наблюдението на Съвета за сигурност. Проектът на резолюция беше представен още през април.
Според дипломатически източници, основните разногласия са възникнали между делегациите на САЩ и Китай. В резултат на постигнатия компромис, от резолюцията е премахнат текстът за ролята на Световната здравна организация по отношение на борбата с коронавируса и не се споменава държавата, от където тръгна заразата.
Още: Никой не знае защо: Взриви се жилищна сграда в Детройт (ВИДЕО)
Още: Всичко има край: Премахват историческо дърво от градината на Белия дом (СНИМКА)
В приетия документ се отбелязва, че „хуманитарната пауза не се отнася до военните операции срещу Ислямска държава, Ал Кайда и други личности, групировки и организации, които се асоциират с признати от Съвета за сигурност на ООН за терористични групи“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Все повече американци готови да изневерят на Америка
Още: Тръмп измисли как пак да стане президент без конституцията на САЩ да му пречи
Мироопазващите мисии на ООН ще получат мандат да съдействат на държавите при мерките за ограничаване разпространението на коронавируса. Става въпрос основно за осигуряване на хуманитарен достъп, включително преместване на хора и бежански лагери, както и за евакуации от медицински съображения.
Авторите на резолюцията – Франция и Тунис, благодариха за постигнатия компромис, позволил текстът да бъде гласуван. Приемането ѝ не отбелязва край на работата, а нейното начало и е възвърнало „вярата в дипломацията и принципите на многостранност“, благодарение на проявената воля от страна на членовете на Съвета за сигурност да преодолеят съществуващите противоречия.
Вижте още:
Още: Тръмп планира първо официално пътуване в чужбина в средата на май
Още: Почина голямата холивудска легенда Ричард Чембърлейн (ВИДЕО)
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 1 юли