Вицепрезидентът на САЩ от Демократическата партия Камала Харис води пред републиканеца Доналд Тръмп с 47% срещу 42% в надпреварата за спечелването на президентските избори на 5 ноември, предаде БТА.
Още: "Тежки" санкции срещу Русия и вторични мерки: Републиканци и демократи в Сената на САЩ се обединиха
Още: Джей Зи и Бионсе са свидетели на зверствата на Пъф Деди: Нова жертва разказва
Тя е увеличила преднината си след дебата срещу бившия президент Доналд Тръмп според приключило днес проучване на Ройтерс/Ипсос.
Наред с това избирателите смятат, че Харис е спечелила дебата, посочва Ройтерс.
По информация от продължилото два дни проучване Харис води с пет процентни пункта сред регистрираните гласоподаватели, в сравнение с преднината ѝ от четири процентни пункта от проучване на Ройтерс/Ипсос от 21-28 август.
Още: Мъск не успя да си купи върховен съдия в Уисконсин с 25 млн. долара
Още: Тръмп или Харис - кой ще спре войната в Украйна?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новият канадски премиер също не се плаши от Тръмп: Няма да ни притежаваш (ВИДЕО)
Още: „Тя има нужда от любов“: Боклукчия намери изхвърлено бебе (ВИДЕО)
От гласоподавателите, които казват, че са чули поне нещо за дебата във вторник, 53% казват, че Харис е спечелила, а 24% казват, че Тръмп е спечелил. Петдесет и два процента от респондентите казват, че Тръмп не се е справил добре и не е изглеждал целеустремен, а 21% са казали това за Харис.
59-годишната Харис постави 78-годишния Тръмп в отбранителна позиция по време на оспорвания президентски дебат с поредица от атаки срещу неговата годност за президентския пост и множеството му правни проблеми, посочва Ройтерс.
Още: Лъжите на Тръмп в дебата: "Мигрантите ядат кучетата ни" и "Харис се срещнала с Путин преди войната"
Още: Сенатор от САЩ счупи рекорда за най-дълга реч
Още: Морската пехота на САЩ възприе доказало се в небето украинско оръжие
В сондажа са участвали 1690 пълнолетни американци от цялата страна, включително 1405 регистрирани гласоподаватели. При регистрираните гласоподаватели допустимата грешка е около три процентни пункта.
Въпреки че националните социологически проучвания, включително проучванията на Ройтерс/Ипсос, дават важна представа за гледната точка на електората, резултатите по щати в Избирателната колегия на САЩ определят крайния победител и само няколко щата, в които изборите ще бъдат оспорвани, вероятно ще бъдат решаващи за това кой от двамата кандидати ще стане президент, отбелязва Ройтерс.