Сенатът на САЩ не прие предложена поправка, предвиждаща изземването на правомощията на президентите за издаване на резолюции оторизиращи предприемането на военни действия, каквито бяха използвани за юридически основания за военните операции на американската армия в Ирак, Афганистан и срещу екстремистите в Сирия и други държави, предаде Reuters.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Гласуването в Горната камара на американския парламент завърши при резултат 61 на 36 гласа. Поправката беше предложена от сенатора от Републиканската партия Ранд Пол, в рамките на задължителен закон за политиката в сферата на отбраната, който се приема всяка година и често е използван от депутатите, като средство за увеличаване на правомощията им в сферата на националната сигурност, допълва агенция Фокус.
Законът, предложен от Пол, целеше да възвърне конституционното право за одобрение на военните действия на Конгреса, вземайки го от президентската институция. Другите поправки бяха свързани с теми, като санкциите срещу Северна Корея и забраната, наложена от Доналд Тръмп, за приемане на трансполови в армията на страната.
„Трябва да се противопоставим на непозволената, необявената и неконституционна война. В този момент, няма пречки за войната.“, заяви Пол, който получи по-голяма подкрепа от Сенаторите на Демократическата партия.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Републиканската партия контролира Сената (горната камара) и Камарата на представителите (долната камара). Само още двама републиканци подкрепиха попраката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Според опонентите, подобен ход би поставил под заплаха американските войници, които вече са разпределени по конфликтните зони и би генерирал несигурност в изпълнението на поставените им задачи.