Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Гвиана, Перу и Суринам подписаха пакт за създаване на мрежа за реагиране при бедствия и сателитен мониторинг, съобщи BBC, цитирана от БГНЕС.
Още: Тръмп иска Путин "да сключи сделка", отново го заплаши с мита
Още: Тръмп: Атаките към хусите ще продължат, докато не престанат да бъдат заплаха
На среща на върха в Колумбия те също се съгласиха да работят за залесяването на Амазонка.
Тази година в тропическите гори на Амазонка избухнаха над 80 000 пожара. "Тази среща ще продължи да работи като механизъм за координация на президентите, които споделят това съкровище - Амазонка", заяви колумбийският председател на срещата Иван Дюке, който беше домакин на срещата в град Летисия.
Междувременно перуанският президент Мартин Вискара каза: „Само добрата воля вече не е достатъчна“.
Още: Над 300 000 без електричество след ледена буря (СНИМКИ и ВИДЕО)
Още: След пророчески сън безработен удари джакпот от милион долара
Седемте държави също се съгласиха да положат повече усилия в образованието и да увеличат ролята на коренните местни общности. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро участва чрез видеовръзка от болницата, в която се подготвя за операция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Никой не знае защо: Взриви се жилищна сграда в Детройт (ВИДЕО)
Още: Всичко има край: Премахват историческо дърво от градината на Белия дом (СНИМКА)
Амазония е жизненоважна част от планетата, която забавя темпото на глобалното затопляне, а 60% от него се намира в Бразилия.
Броят на пожарите между януари и август 2019 г. е двойно по-голям в сравнение със същия период на миналата година, според Националния институт за космически изследвания на страната (Inpe).
Президентът Болсонаро предизвика интензивни вътрешни и международни критики заради неспособността да защити региона. Природозащитници твърдят, че политиката му е довела до увеличаване на пожарите през тази година и че той е насърчил фермерите, отглеждащи добитък, да разчистят огромна част от тропическите гори след избирането му миналия октомври.
Още: Все повече американци готови да изневерят на Америка
Още: Тръмп измисли как пак да стане президент без конституцията на САЩ да му пречи
Боливия също се бори с пожари, които бушуват близо до границите ѝ с Бразилия и Парагвай.
Междувременно водещата група на индустрията за износ на месо в Бразилия и селскостопанският бизнес се присъединиха към екологична кампания, призоваваща за прекратяване на обезлесяването на обществени земи в Амазонка, изискваща също така и правителствени действия.