Папуа Нова Гвинея подписа отбранителен пакт със САЩ, който дава на американските сили достъп до нейните летища и пристанища. Това е пореден опит на Вашингтон да ограничи разрастващото се влияние на Китай в Тихоокеанския регион, предадоха АФП и CNN.
Още: САЩ изпратиха тежки бомби на Израел
Още: Грипът пълни болниците в САЩ - по-тежък ли е от Covid-19?
Щатите са все по-загрижени от възхода на Пекин в тази част на света, където китайците се опитват да привлекат държави с редица дипломатически и финансови стимули в замяна на стратегическа подкрепа.
Министърът на отбраната на Папуа Нова Гвинея - Уин Бакри Даки - сключи сделката с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен преди началото на срещата на Щатите с лидерите на 14 островни държави от южната част на Тихия океан в столицата Порт Морсби.
"Сключихме споразумение за сътрудничество в областта на отбраната", заяви министър-председателят Джеймс Марапе, цитиран от БГНЕС, като добави, че тихоокеанският остров прави отношенията със САЩ „специални“.
Още: На "миротвореца" Тръмп няма да му е толкова лесно
Още: Кит погълна гребец на каяк: Баща му случайно записа ВИДЕО на страшния момент
Блинкен заяви, че всяка от двете държави ще може да се качва на борда на корабите на другата, да обменя технически опит и да "патрулира по-добре" в моретата. "Ние работим заедно, за да оформим бъдещето. С голямо нетърпение очакваме да изведем партньорството си на следващото ниво", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъск с нов принос за ръста на раждаемостта: Инфлуенсърка обяви, че е родила 13-то му дете
Още: "Делегирал практически безконтролни правомощия": Прокурори заведоха дело срещу Тръмп и Мъск
В знак на засилващото се съперничество в южната част на Тихия океан, Блинкен не беше единствен представител на големите сили, които се стремят да се противопоставят на нарастващото икономическо, политическо и военно присъствие на Пекин. Индийският премиер Нарендра Моди пристигна в града само няколко часа преди него в навечерието на собствената си среща на върха, утвърждавайки ролята на страната си като регионална сила в лицето на възхода на Китай.
"Споделяме вашата вяра в многостранността. Подкрепяме един свободен, отворен и приобщаващ Индо-Тихоокеански регион. Уважаваме суверенитета и целостта на всички държави", заяви Моди.
С подписването на споразумението за сигурност с Папуа Нова Гвинея Блинкен разшири капацитета на американските военни да се разполагат в региона. Пекин има влияние над редица пристанища в целия Тихи океан, а миналата година сключи таен пакт за сигурност със Соломоновите острови, който позволява на Китай да разполага войски в страната.
Още: Тръмп: Европейците губят свободата си на словото (ВИДЕО)
Още: Бразилският президент Лула заплаши с реципрочност в спора за митата на САЩ върху стоманата
Съединените щати се опасяват, че китайската военна база в южната част на Тихия океан би могла да заобиколи съоръженията им на остров Гуам и да усложни защитата на Тайван в случай на китайска инвазия.
Споразумението ще предложи на Вашингтон възможност за движение във водите на страната в замяна на достъп до американското сателитно наблюдение за борба с "незаконните дейности в открито море".
Китайските власти заявиха, че се противопоставят на "въвеждането на каквито и да било геополитически игри в региона на тихоокеанските островни държави", без да споменават конкретно сделката или посещението на Блинкен.
В допълнение към сделката САЩ обещаха на Папуа Нова Гвинея финансиране в размер на 45 млн. долара за борба с организираната престъпност, изменението на климата и ХИВ/СПИН, както и защитно оборудване за военните, съобщи Държавният департамент.
Споразумението предизвика и студентски протести в няколко университета, съобщи най-големият вестник в Папуа Нова Гвинея „Post Courier“, поради опасения, че то дава на американските сили твърде голяма автономия в някои от ключовите входни пунктове на страната. Сигурността в столицата беше повишена, като пътищата бяха блокирани, а около плажната зона в центъра на града, близо до мястото на срещата на лидерите, полицаи патрулираха и в близките води с моторни лодки и джетове.
Командващият на Индо-тихоокеанското командване на САЩ адмирал Джон Акино също така посети казарми в провинция Оро, където беше посрещнат с военен парад.