Папуа Нова Гвинея подписа отбранителен пакт със САЩ, който дава на американските сили достъп до нейните летища и пристанища. Това е пореден опит на Вашингтон да ограничи разрастващото се влияние на Китай в Тихоокеанския регион, предадоха АФП и CNN.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Щатите са все по-загрижени от възхода на Пекин в тази част на света, където китайците се опитват да привлекат държави с редица дипломатически и финансови стимули в замяна на стратегическа подкрепа.
Министърът на отбраната на Папуа Нова Гвинея - Уин Бакри Даки - сключи сделката с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен преди началото на срещата на Щатите с лидерите на 14 островни държави от южната част на Тихия океан в столицата Порт Морсби.
"Сключихме споразумение за сътрудничество в областта на отбраната", заяви министър-председателят Джеймс Марапе, цитиран от БГНЕС, като добави, че тихоокеанският остров прави отношенията със САЩ „специални“.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Блинкен заяви, че всяка от двете държави ще може да се качва на борда на корабите на другата, да обменя технически опит и да "патрулира по-добре" в моретата. "Ние работим заедно, за да оформим бъдещето. С голямо нетърпение очакваме да изведем партньорството си на следващото ниво", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
В знак на засилващото се съперничество в южната част на Тихия океан, Блинкен не беше единствен представител на големите сили, които се стремят да се противопоставят на нарастващото икономическо, политическо и военно присъствие на Пекин. Индийският премиер Нарендра Моди пристигна в града само няколко часа преди него в навечерието на собствената си среща на върха, утвърждавайки ролята на страната си като регионална сила в лицето на възхода на Китай.
"Споделяме вашата вяра в многостранността. Подкрепяме един свободен, отворен и приобщаващ Индо-Тихоокеански регион. Уважаваме суверенитета и целостта на всички държави", заяви Моди.
С подписването на споразумението за сигурност с Папуа Нова Гвинея Блинкен разшири капацитета на американските военни да се разполагат в региона. Пекин има влияние над редица пристанища в целия Тихи океан, а миналата година сключи таен пакт за сигурност със Соломоновите острови, който позволява на Китай да разполага войски в страната.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Съединените щати се опасяват, че китайската военна база в южната част на Тихия океан би могла да заобиколи съоръженията им на остров Гуам и да усложни защитата на Тайван в случай на китайска инвазия.
Споразумението ще предложи на Вашингтон възможност за движение във водите на страната в замяна на достъп до американското сателитно наблюдение за борба с "незаконните дейности в открито море".
Китайските власти заявиха, че се противопоставят на "въвеждането на каквито и да било геополитически игри в региона на тихоокеанските островни държави", без да споменават конкретно сделката или посещението на Блинкен.
В допълнение към сделката САЩ обещаха на Папуа Нова Гвинея финансиране в размер на 45 млн. долара за борба с организираната престъпност, изменението на климата и ХИВ/СПИН, както и защитно оборудване за военните, съобщи Държавният департамент.
Споразумението предизвика и студентски протести в няколко университета, съобщи най-големият вестник в Папуа Нова Гвинея „Post Courier“, поради опасения, че то дава на американските сили твърде голяма автономия в някои от ключовите входни пунктове на страната. Сигурността в столицата беше повишена, като пътищата бяха блокирани, а около плажната зона в центъра на града, близо до мястото на срещата на лидерите, полицаи патрулираха и в близките води с моторни лодки и джетове.
Командващият на Индо-тихоокеанското командване на САЩ адмирал Джон Акино също така посети казарми в провинция Оро, където беше посрещнат с военен парад.