Правителството на САЩ се е договорило да плати на "Пфайзер" (Pfizer Inc) близо 2 млрд. д. за допълнителни 3,7 милиона опаковки от лекарството срещу КОВИД-19 "Паксловид" (Paxlovid), предаде Ройтерс.
Още: Спаси се от пожарите: 500-килограмов мечок погостува на мъж в Лос Анджелис (ВИДЕО)
Още: Министър на Тръмп не изключва военни действия в Мексико, заради картелите
Новите доставки ще допълнят закупените по-рано от американските власти 20 милиона опаковки, като се очаква те да бъдат осигурени в началото на 2023 година, посочи фармацевтичният гигант в изявление.
Администрацията на Байдън по-рано се съгласи да плати около 10,6 млрд. д. (или близо 530 долара за курс на лечение) за първите поръчани 20 милиона опаковки. По новия договор правителството ще плати приблизително същата цена за опаковка. Очаква се "Пфайзер", която продава и ваксината си срещу КОВИД-19, разработена съвместно с германската "Бионтех" (BioNTech), да надмине прага от 100 млрд. долара в приходите си тази година, по-голямата част от които ще дойдат от препаратите срещу коронавируса.
Миналата година концернът прогнозира, че през 2022 г. ще произведе до 120 опаковки "Паксловид".
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор
Още: Реванш заради Капитолия? Тръмп готви съкращения във ФБР
Към 30 ноември "Пфайзер" е доставил близо 37 милиона опаковки от лекарството в 52 страни по света, включително първите 20 милиона, договорени с американското правителство. В момента лекарството е достъпно безплатно в САЩ, където до аптеките са доставени над 9 млн. опаковки, а при пациенти са използвани над 6 милиона курса на лечение, по официални данни.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени (ВИДЕО)
Още: Мексико моли Google Maps да не преименува Мексиканския залив
През декември миналата година използването на "Паксловид" в САЩ бе разрешено при лица над 12 години, при които има риск от тежко протичане на болестта.
При клиничните изпитвания на "Пфайзер" лекарството е показало, че намалява хоспитализациите и смъртните случаи с около 90 процента при неваксинирани в риск от тежко протичане на заболяването. При други тестове обаче "Пфайзер" не е успял да покаже, че препаратът е ефективен при хора, за които се счита че има стандартен риск, включително ваксинирани пациенти, пише БТА.
ОЩЕ: САЩ одобриха ковид ваксината на "Пфайзер" за деца от 6 месеца до 4 години
Още: Какво става? САЩ и Канада изпратиха боен въздушен патрул в Арктика, заради Русия
Още: Медицински самолет се разби във Филаделфия (ВИДЕО)