САЩ обявиха, че са снабдили Украйна с противорадиолокационни ракети. Зам.-министърът на отбраната Колин Кал потвърди на 8 август, че американските власти са направили трансфера към Украинските въоръжени сили, без да дава подробности колко са на брой и какви точно са ракетите. Заяви само, че украинските войски ще могат да ги изстрелват поне от някои от наличните си самолети.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
⚡️US confirms it provided Ukraine with anti-radiation missiles.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 9, 2022
Colin Kahl, U.S. Under Secretary of Defense for Policy, confirmed on Aug. 8 that American authorities have transferred unspecified "anti-radiation missiles" to the Ukrainian Armed Forces.
Тези ракети обикновено са "въздух-земя" – т.е. се изстрелват от въздуха по наземни цели, макар че в някои случаи могат да бъдат изстрелвани и по други въздухоплавателни средства. Държат се в наземни радарни станции, използвани за насочване на ракети земя-въздух към открити вражески самолети.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Противорадиолокационните ракети (ARM) се насочват към радиочестотните излъчвания на противника, предимно от радиолокационните станции на противниковите системи за противовъздушна отбрана, и ги унищожават или извеждат от строя.
Въпреки че Кал не говори в детайли, след изказването му се появиха снимки в социалните мрежи, на които се виждат видимите останки от високоскоростна противорадиолокационна ракета AGM-88 (HARM), за която се твърди, че е била изстреляна по руска позиция. Официално съобщение от американските власти за изпращане на такъв тип ракета няма, но War Zone пише, че именно тя вече действа на бойното поле в Украйна.
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Russian channels have posted images of what appear to be the remains of an AGM-88 HARM antiradiation missile. A fragment of the HARM’s BSU-60A/B stabilization fin can be seen in the wreckage.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) August 7, 2022
The missile was reportedly fired at a Russian position. pic.twitter.com/GCNA55CJdj
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
Снимки на част от AGM-88 HARM се появи в руски канали в социалните мрежи. В останките се вижда фрагмент от стабилизиращата перка BSU-60A/B на HARM. След преглед на изображенията от страна на War Zone - кодирането и общите компоненти изглеждат точни и не са отчетени никакви явни форми на манипулиране на изображенията, въпреки че те са с ниска разделителна способност.
Ракетата може да се използва в различни режими, включително да се изстрелва, без дори да има излъчвател, към който да се насочи - или в общата посока на открит излъчвател. Това се прави с цел превантивно потискане на вражеската противовъздушна отбрана, за да се защитят пристигащите съюзнически самолети, насочващи се към райони, които биха ги поставили в обсега на посочените заплахи. Днес средствата за електронна поддръжка (ESM) и приемниците за радиолокационно насочване и предупреждение (RHWR) са изминали дълъг път, като са станали много по-способни, а в някои случаи са по-малки, по-евтини и по-точни. Те могат да бъдат разположени на земята по цялото бойно поле или чрез самолети и дори дронове.
Изстрелването от въздуха е идеално за AGM-88, тъй като осигурява много по-добри кинетични характеристики - по-голям обсег и скорост. То също така дава възможност за много по-добра позиция за засичане на присъствието, общата посока или дори географското местоположение на излъчвателя на заплаха.
Изтребителите на Украйна са машини от съветската епоха и напълно им липсват подходящите интерфейси за съвременното оръжие, съвместимо със стандартите на НАТО. Но е възможно чрез груба модификация украинците да са успели да го вкарат в действие.
Кал направи коментарите си по време на брифинг на 8 август, на който обяви нов пакет от военна помощ от САЩ за Украинските въоръжени сили, който в крайна сметка може да достигне стойност до 1 млрд. долара. Помощите включват: допълнителни ракети GMLRS за използване в доставяните от САЩ високомобилни артилерийски ракетни системи HIMARS; боеприпаси, които да вървят заедно с предоставяните от американските власти усъвършенствани зенитно-ракетни системи NASAMS; допълнителни противотанкови ракети Javelin и др.